Фейк: Україна «спеціально затоплює» Каховську ГЕС і Запорізьку АЕС

Джерело:  www.stopfake.org  /  10:24, 25 Травня 2023

Російські ЗМІ продовжують поширювати дезінформацію про весняну повінь в Україні, поєднуючи антинаукові тези з наративами про контрнаступ українських Збройних сил. Цього разу прокремлівські медіа заявили, що «київський режим» нібито «спеціально піднімає рівень води» на Каховському водосховищі, щоб «затопити» Запорізьку атомну електростанцію напередодні наступу української армії

Україна не затоплює власні території. Підйом рівня води на Дніпрі обумовлений виключно весняною повінню.

Російські ЗМІ продовжують поширювати дезінформацію про весняну повінь в Україні, поєднуючи антинаукові тези з наративами про контрнаступ українських Збройних сил. Цього разу прокремлівські медіа заявили, що «київський режим» нібито «спеціально піднімає рівень води» на Каховському водосховищі, щоб «затопити» Запорізьку атомну електростанцію напередодні наступу української армії.

«Київський режим навмисне добивається підтоплення лівобережної частини Запорізької області, щоб створити умови для форсування Дніпра, у тому числі для захоплення Запорізької атомної електростанції», – пишуть російські ЗМІ.

Скриншот – ria.ru

Розглянемо основні фейки з цієї тематики.

Фейк №1: «Київ спеціально затоплює Каховське водосховище, Запорізьку область та Запорізьку АЕС, здійснюючи неконтрольоване скидання води з українських ГЕС вище за течією річки Дніпро».

Факт: Україна не затоплює власні території. Підйом рівня води на Дніпрі в різних областях України обумовлений весняною повінню – це сезонний природний процес, зумовлений накопиченням снігового покриву та льоду взимку. Подальше потепління та багатоденні дощі, які пройшли паралельно зі сніготаненням, стали причиною щорічної повені в Україні.

Цього року весняний підйом води дійсно був вищим внаслідок значної кількості опадів. У Запорізькій області спостерігається часткове затоплення прируслових територій і знижених ділянок уздовж русла річки. У коментарі StopFake гідролог, кандидат географічних наук Костянтин Данько пояснив: внаслідок повені ніякого «затоплення ЗАЕС» не може бути.

«Це неможливо – інфраструктура Запорізької АЕС за замовчуванням розрахована на максимальні рівні води у Каховському водосховищі. Навіть за наявності найекстремальнішої історичної повені Каховське водосховище має максимально можливу наповнюваність, яка обмежена відміткою рівня греблі – вище за неї відбуватиметься переливання, вода не може підніматися вище, ніж позначка на греблі», – наголосив Костянтин Данько.

Дніпровський каскад, що складається із шести гідроелектростанцій, дає змогу контролювати та регулювати процес весняної повені на Дніпрі. На сьогодні повінь у плановому режимі пропускають п’ять із шести ГЕС на Дніпрі, через які й здійснюється контрольоване скидання води. Шоста – Каховська ГЕС – фактично не працює і не регулює рівень води через захоплення ГЕС окупантами і пошкодження ними гідрологічної споруди.

Фейк №2: «Через неконтрольоване скидання води Києвом під потужним тиском води прорве дамбу Каховського водосховища. Запорізьку область очікує техногенна катастрофа через Україну».

Факт: Контрольованийпропуск весняної повені через Дніпровський каскад не може призвести до прориву греблі Каховського водосховища – споруда будувалася з розрахунком усіх можливих ризиків природного характеру. Костянтин Данько запевняє: гребля витримає тиск водяної маси на великих швидкостях. Причиною прориву можуть стати лише багаторазові атаки російських окупантів на греблю водосховища.

«Це російське твердження, яке не має фізичного обґрунтування. Такі споруди мають певний клас капітальності й розраховані на цілу низку можливих пошкоджень і фізичних впливів – як природного, так і антропогенного характеру. Вони розраховані й на такі повені й екстремальні історичні повені, розраховані на тиск водної маси на великих швидкостях. Якщо не чинити ніяких фізичних дій на саму греблю ззовні за допомогою атак і ударів, не руйнувати її фізично із застосуванням сили, то з природних причин вона не зруйнується», – сказав Данько.

Фейк №3: «Україна штучно стримувала воду на початку 2023 року, спеціально осушуючи Каховське водосховище для потопу навесні».

Факт: Саме росія несе відповідальність за різке падіння рівня в лютому 2023 року в Каховському водосховищі, з якого забирається вода для забезпечення функціонування Запорізької атомної електростанції.

Гідролог Костянтин Данько наголошує, що внаслідок дій російських окупантів цілісність греблі була порушена, відтоді на Каховському водосховищі відбувається постійне безконтрольне скидання води.

«Здійснювати регульоване скидання води з верхнього б’єфу Каховської ГЕС неможливо через порушення цілісності тіла греблі Каховської ГЕС, яка була підірвана силами супротивника при відступі з правого берега на лівий восени 2022 року. Також, за наявною інформацією, було відкрито додатково шлюзові камери у машинному залі Каховської ГЕС, які теж збільшують витрату води через тіло греблі», – сказав Данько.

У лютому 2023 року президент НАЕК «Енергоатом» Петр Котін повідомив, що внаслідок неконтрольованого скидання води на тимчасово окупованій Каховській ГЕС під загрозою опинилися не лише можливість водопостачання сотень тисяч місцевих жителів, а й функціонування системи охолодження Запорізької АЕС. Тоді через підрив окупантами греблі Каховської ГЕС рівень води у водосховищі впав до позначки 13,8 метра за нормального рівня 16 метрів. МАГАТЕ також заявляла про ризики, які несе падіння рівня води в Каховському водосховищі.

Вгору