Знищенні культурні пам'ятки: як росія на Донеччині намагається стерти історію України

Джерело:  v-variant.com.ua  /  10:12, 26 Січня 2024

російська влада не тільки намагається знищити військові об’єкти в Україні, як заявляє у своїх промовах, а й систематично руйнує культурну спадщину. Проте визнавати це росіяни відмовляються. Навпаки, російські загарбники поширюють фейкову інформацію про те, що це українські військові руйнують культурні пам’ятки

Російська пропаганда стверджує, що від війни на території України страждають тільки “військові об’єкти”. А цивільні будинки, освітні заклади та культурні установи залишаються цілими. Проте насправді ситуація зовсім інша. З початку війни у 2014 році Донеччина втратила декілька десятків архітектурних та історичних пам’яток. Східний Варіант дізнався про три культурні об’єкти, які постраждали внаслідок війни на території Донецької області

Міністерство культури та інформаційної політики України повідомило, що станом за період з 24 лютого 2022 року по 15 травня 2023 року пошкоджено 623 об’єкти культурної спадщини. Друга область за найбільшою кількістю зруйнованих пам’яток — це Донеччина. На її території понад 80 зруйнованих об’єктів культурної спадщини. А Луганщина нараховує 33 знищені об’єкти. І це тільки ті, про які відомо наразі. Скільки ще культурних пам’яток зруйновано на окупованих територіях — невідомо.

З 7541 об’єкта культурної спадщини різного значення на території Донецької області є зруйновані церкви, історичні будівлі, музеї та пам’ятники.

Проте російська пропаганда запевняє, що не завдає шкоди культурним пам'яткам та закладам освіти. А при влученні в культурні об’єкти, запевняє, що це роблять українські військові. Наприклад, коли від обстрілу російської армії зайнявся Всіхсвятський скит у Святогірську так звана російська інформаційна агенція ТАСС виклала допис, де звинуватила в усьому українських військових. Та додала, що “ВС РФ во время боевых действий в Святогорске не допустили повреждений исторических памятников на территории Свято-Успенской Святогорской лавры”.

скріншот

Пропагандистські дописи

У цьому матеріалі Східний Варіант зібрав інформацію про 3 культурні об’єкти Донеччини, що були зруйновані росією.

Всіхсвятський скит Святогірської лаври

Освячений у 1912 році скит Святогірської лаври розташований на Святій горі на південному сході. Це відокремлене поселення для ченців, які обрали суворіше життя за те, що потрібно вести у монастирі. Побут ченців скиту регулюється особливо вимогливими нормами.

Знищенні культурні пам’ятки Донеччини

Всіхсвятський скит Святогірської лаври до повномасштабного вторгнення. Фото: Chas News

Вперше скит зруйнували під час окупаційного режиму радянської влади, але у 2001 — 2004 роках на фундаменті зруйнованої церкви було відновлено дерев'яний храм.

Знищенні культурні пам’ятки Донеччини

Всіхсвятський скит Святогірської лаври після повномасштабного вторгнення. Фото: Український інститут

Після початку повномасштабного вторгнення російські війська декілька разів обстрілювали Святогірську лавру. У травні 2022 року російські сили завдали ракетні удари, які призвело до руйнування Свято-Георгіївського скиту. В пізніших числах цього ж місяця в результаті обстрілу самої лаври загинуло два монахи та монахиня, а ще один монах помер невдовзі у лікарні.

Маріупольський художній музей імені Архипа Куїнджі

Музей імені Архипа Куїнджі знаходився у старовинному маєтку. Він був збудованому ще у 1902 році в Маріуполі. Сама установа розпочала свою діяльність у 2010 році та складалася з двох поверхів. Перший поверх містив постійну експозицію “Історія життя та творчості Архипа Куїнджі”, а на другому поверсі розташовувалося шість виставкових залів.

Знищенні культурні пам’ятки Донеччини

Художній музей імені Архипа Куїнджі до повномасштабного вторгнення. Фото: Український інститут

Будівля художнього музею двічі постраждала від російських обстрілів. Під час обстрілу 2 березня 2022 року окупанти зруйнували одну зі стін, а в кінці того ж місяця у будівлю вдруге влучили. Після цього музей втратив дах, були пошкоджені стіни, вікна та двері. Після окупації Маріуполя музей опинився під контролем окупантів.

Знищенні культурні пам’ятки Донеччини

Художній музей імені Архипа Куїнджі після повномасштабного вторгнення. Фото: Український інститут

Експонати, які вцілили, були вкрадені росіянами та вивезені до Донецького краєзнавчого музею.

Мозаїки “Боривітер” та “Дерево життя”

У кінці 60-х років минулого століття художниця Алла Горська та її команда з українських митців створила серію мозаїк. До неї увійшли роботи “Боривітер” та “Дерево життя”, які прикрасили четвертий поверх ресторану “Україна” в Маріуполі.

Знищенні культурні пам’ятки Донеччини

Мозаїки Алли Горської у Маріуполі до повномасштабного вторгнення. Фото: архів Станіслава Іванова

Внаслідок обстрілів центральної частини Маріуполя, після початку повномасштабного вторгнення, мозаїки зазнали серйозних пошкоджень. Було втрачено понад третину “полотна” робіт, утворилися наскрізні отвори та тріщини. Їх відзначають як непридатними до відновлення, оскільки відсутні матеріали, які використовувались під час їхнього створення.

Знищенні культурні пам’ятки Донеччини

Мозаїки Алли Горської у Маріуполі після повномасштабного вторгнення. Фото: Хмарочос

***

Отже, російська влада не тільки намагається знищити військові об’єкти в Україні, як заявляє у своїх промовах, а й систематично руйнує культурну спадщину. Проте визнавати це росіяни відмовляються. Навпаки, російські загарбники поширюють фейкову інформацію про те, що це українські військові руйнують культурні пам’ятки.

Захист культурної спадщини та розкриття правдивих фактів мають стати одним із пріоритетних завдань для українського суспільства та міжнародної спільноти. Дії спрямовані на збереження історії та культурного надбання України в умовах війни.

Вгору