Життя у зоні бойових дій: як сьогодні відновлюють Лиман на Донеччині

Джерело:  v-variant.com.ua  /  11:34, 29 Січня 2024

З квітня до жовтня 2022 року місто знаходилося під російською окупацією, а загарбники знущалися з місцевих жителів та вбивали їх. Місто сильно постраждало за цей час

Як живе Лиман через півтора року після деокупації? Яку допомогу надають населенню? Та коли буде можлива повноцінна відбудова міста? Відповіді дізнався Східний Варіант

З початку повномасштабного вторгнення Лиман потрапив під російські обстріли та опинився в центрі бойових дій. З квітня до жовтня 2022 року місто знаходилося під російською окупацією, а загарбники знущалися з місцевих жителів та вбивали їх. Місто сильно постраждало за цей час.

Приватні та багатоквартирні будинки Лиману досі стоять розтрощеними. Люди, які тут залишаються, виживають, як можуть. Чому так відбувається та коли місто повністю відбудують — про це вже в матеріалі

Наслідки окупації: гуманітарна катастрофа, знищене місто, масове поховання

1 жовтня 2022 року українські війська зайшли в Лиман, звільнивши його від російської армії. Наступного дня Президент України офіційно заявив, що місто зачищене. Майже одразу Україну та світ здригнула новина про наявність біля Лиману масового поховання з місцевими мешканцями та українськими військовослужбовцями. Правоохоронці вилучили тіла 111 цивільних та 35 військових ЗСУ. Усього було знайдено 146 людей.

Лиман

Фото: Східний Варіант

Убитих закопували в траншеях, частина могил — безіменні. Люди загинули від мінно-вибухових і осколкових поранень, а також із природніх причин. Наймолодшій загиблій було лише рік.

Лиман

Серед загиблих у Лимані — дві маленькі дівчинки-сестрички. Олена та Людмила. Олені мало виповнитися 3 роки, Людмилі було лише рік. Фото: Східний Варіант

Були тіла з ознаками насильницької смерті. Ця новина сколихнула світ і вчергове показала нелюдську жорстокість росіян.

Сильно постраждало саме місто та громада. Заступник начальника Лиманської МВА Олексій Мікулін повідомив, що з 51 тисячі населення Лиманської громади залишилося після деокупації близько 11 тисяч. Виникла гуманітарна та екологічна катастрофа, були відсутні ліки та будь-яка медична допомога, зруйнована інфраструктура та житловий сектор, майже на 85 % були відсутні електро-, газо- та теплопостачання. Усе це напередодні зими.

Перші кроки відновлення

Насамперед була відновлена робота міської адміністрації, поліції та ДСНС. З 5 жовтня владні структури вже налагодили доставку в громаду продуктових та гігієнічних наборів.

У випадку з Лиманом ускладнювало положення логістичне сполучення. Прямої дороги не було, її пошкодили бойовими діями. Щоб дістатися міста, волонтери мусили переправлятися через річку, щоби потрапити на інший берег біля Лиману. За часи окупації, як і після неї, місцеві діставали воду з колодязів чи свердловин, їжу готували на вогнищах.

Лиман

Лиман, весна 2023 року. Фото: Східний Варіант

За перший місяць деокупації, розказав Мікулін, вдалося розмінувати місто та «законсервувати» будівлі комунальної власності. Відновили роботу комунальних підприємств, управління соціального захисту, службу в справах дітей, ЦНАПів та освітньо-консультативних пунктів, у яких діти відновили навчання. Запрацювали мобільні відділення Пенсійного фонду.

Лиман

Видача гуманітарної допомоги Лиманській ОТГ. Фото: Лиман Міськрада у Facebook

Гостро стояло питання з підготовки громади та її мешканців до зими. На території лікарні в Лимані встановили Модульну котельню, облаштували 250 місць тимчасового перебування для людей, влаштували пункт обігріву.

Свою роботу відновили «Укрпошта» та «Нова пошта», банкомати, аптеки, перукарні та заправна станція. Через сильне пошкодження комунікацій неможливо було одразу відновити постачання газу та опалення. Тому силами влади та благодійників мешканцям видали понад 2 тисячі буржуйок, 630 тонн паливних брикетів, 5 тисяч кубометрів дров. Зараз у місті, на щастя, уже є електро-, газо- та водопостачання. У населених пунктах, які наближені до лінії фронту, де відсутні комунікації, підвозять воду та генератори.

Лиман

Прибирання снігу в Лимані. Початок січня 2024 року. Фото: Лиман Міськрада у Facebook

34 тисячі гектарів ріллі на території громади забруднені вибухонебезпечними предметами. Через це другий сезон поспіль не відбувалася посівна кампанія.

Понад 215 багатоповерхових будинків пошкоджено або зруйновано. Протягом 2023 року, за словами Олексія Мікуліна, комунальні служби провели ряд стабілізаційних робіт. Зокрема, провели поточні ремонти та консервацію покрівель багатоквартирних будинків:

41 будинок законсервовано;

частково законсервовано 27 будинків;

проведено поточний ремонт у 13 будинках;

зроблено капітальний ремонт 8 будинків.

Лиман

Фото: Лиман. Міськрада у Facebook

За весняно-літній період 74 багатоквартирні домівки під'єднали до холодного водопостачання. Згідно зі зверненнями громадян забито вікна у 245 квартирах та 115 під’їздах, виконано 547 заявок з електрики та 185 заявок із ремонту покрівлі.

«Лиманський “Зеленбуд” проводить роботи з прибирання міської громади від твердих побутових відходів та приводить до норми чинне законодавство благоустрою міста та громади. ДТЕК відновлює електропостачання в населених пунктах, підприємствах, організаціях. На теперішній час електропостачання надходить до 12906 споживачів. 2223 абонентів громади забезпечуються природнім газом, 2451 абонент отримує водопостачання», — повідомив Олексій Мікулін.

Лиман

Відновлення світла в Лимані. Фото: Лиман Міськрада у Facebook

За словами посадовця, територія Лиманської громади перебуває в зоні активних бойових дій, що унеможливлює її повноцінне відновлення. Інформація щодо залучення до повноцінного відновлення громади зарубіжних партнерів відсутня.

Вгору