Україна сьогодні відзначає День Державного Прапора

Джерело:  v-variant.com.ua  /  10:03, 23 Серпня 2022

Державний прапор – наш оберіг і наша сила

23 серпня, в Україні відзначають День Державного Прапора.

Свято встановлене «на вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України» згідно з указом Президента від 23 серпня 2004 року. У 2009 році було внесено зміни до цього указу й засновано щорічну офіційну церемонію підняття прапора 23 серпня по всій Україні.

День прапора України почали відзначати в 2004 році за наказом Леоніда Кучми, а сам державний прапор був затверджений в 1992 році.

Згідно зі статтею 20 Конституції України, прапор країни – це дві рівновеликі смуги синього та жовтого кольорів. За найбільш популярним тлумаченням колірної гами прапора, синій колір символізує небо, а жовтий – пшеницю.

24 серпня 1991 року група народних депутатів внесла до зали Верховної ради синьо-жовтий український прапор. 4 вересня, його урочисто підняли над будівлею Ради.

Серед прапорів Київської Русі переважав червоний колір – найбільш зручний для сигналізації під час бою. Однак національний (державний) прапор у його сучасному розумінні, можна вважати, з’явився під час існування козацької держави. Найвідоміший із гетьманських прапорів пов’язують з ім’ям Богдана Хмельницького (він був білого кольору). Поєднання синього і жовтого кольорів на національному прапорі можна спостерігати з середини ХІХ ст.

У час «весни народів» 1848 року Головна руська рада проголосила загальноукраїнським гербом старовинний герб князів Романовичів. Львівські землі та Руське воєводство зображали золотого лева, що спирається на скелю, на блакитному тлі. Водночас згідно з геральдичними звичаями усталилися поєднання жовтої та синьої смуг на прямокутному полотнищі.

Утвердження ж синьо-жовтого прапора як державного відбулося із проголошенням Української Народної Республіки (УНР). Потім в історії України був період червоного «серпасто-молоткастого», а за синьо-жовтий саджали до в’язниць.

У новітні часи національний синьо-жовтий прапор уперше офіційно замайорів на ратуші міста Стрий 14 березня 1990 року. У Києві прапор було піднято над міською мерією пізніше – 24 липня 1990 року.

23 серпня 1991 року група народних депутатів внесла синьо-жовтий український прапор у сесійну залу Верховної Ради, а вже 4 вересня його урочисто підняли над будівлею парламенту.

Після початку російської агресії синьо-жовтий прапор став символом боротьби та спротиву загарбникам.

Факти

 • Вперше поєднання синього і жовтого з’явилося на гербі Львова у 1256 році. Тоді Данило Галицький подарував місту герб, на якому був жовтий лев на блакитному тлі.
 • Золотий і синій колір були у гербі Королівства Руського з XIV століття, як офіційно, так і на гербах місцевої знаті, князів та шляхтичів.
 • З XVIII століття синьо-жовті прапори часто зустрічалися у козаків Запорізької Січі. На прапорі був зображений козак в золотому чи червоному одязі.
 • Синьо-жовті прапори були трикутної форми, допоки у 1848 році за ініціативою Ради на міській ратуші Львова вперше підняли такий прапор прямокутної форми.
 • У битвах за свободу нації, під час революції у 1917 році, українські воїни йшли в бій під синьо-жовтими прапорами.
 • Український прапор був червоним, малиновим і червоно-синім, допоки не дійшов фінального синьо-жовтого кольору.
 • Ці кольори затвердила Центральна Рада на чолі з першим президентом в історії незалежної Української держави Михайлом Грушевським у 1918 році.
 • У часи УНР почалися суперечки щодо того, який колір має бути вгорі. Існує декілька теорій, що означають ці кольори, в залежності від яких і ведуть суперечки щодо розташування жовтого та синього. Так, наприклад, золоте, жовте - це символ Творця, Бога-Отця, духовне начало. Синій колір - все земне та свобода вибору, якою Бог-Отець наділив свої творіння.
 • Коли більшовики тимчасово панували на території нашої неньки та утворили УРСР, Володимир Ленін затвердив прапор республіки з червоним полем та синьо-жовтим прапорцем у верхньому куті. Проте у 1919 році синьо-жовтий колір взагалі зник з прапора.
 • Під час змагань із гандболу на Олімпійських іграх в Монреалі 22 липня 1976 року канадський студент українського походження розгорнув синьо-жовтий прапор, поки у цьому швидко не побачили небезпеку та не забрали з трибуни. Пізніше, 26 квітня 1989 року, на третю річницю Чорнобильської трагедії, український активіст Юрко Волощак стояв із синьо-жовтим прапором на площі Ринок у Львові. Це стало першим випадком використання національного прапора за весь радянський період.
 • У 1992 році художниця з Китаю Мао Мао запропонувала президентові України Леоніду Кравчуку поміняти розташування кольорів на прапорі, тому що таке поєднання могло символізувати біди для української держави.
 • Найбільший прапор України за даними Книги рекордів України є "Донецький прапор", який пошила вдова донецького шахтаря Марія Бєляткова з ініціативи Союзу творчої молоді Донбасу. Його розмір складає 30 на 45 метрів - 1350 квадратних метрів. Цей прапор розгорнули у Донецьку 23 серпня 2007 року.
 • На дев'ятий фестиваль "Купальські зорі" 2 липня 2011 у Херсонській області пошили український прапор розмірами 150×50 метрів.
 • Найбільший намальований прапор України розмалювали кияни на Оболонській набережній у червні 2014 року.
 • Вперше наш прапор на вершині найвищого вулкана світу Охос-дель-Саладо в Андах встановили у 2016 році на висоті 6 872 метри.
 • Зі стран, де переважають слов'янські народності, лише український і боснійський не мають червоного кольору.
 • Найдовший український прапор за Книгою рекордів України має розмір 9,5 км, завширшки - 0,75 м. Такий прапор представили на акції "Ровесник Незалежності" у Тернополі 22 серпня 2010 року. Він теоретично міг оточити весь Тернопільський став.
 • 23 серпня 2018 року у Дніпрі встановили одразу два рекорди України одним прапором: найбільший державний прапор України над містом (12×18 м, вага – 23 кг) та найвищий флагшток з українським прапором (висота –72 м).
 • 22 серпня 2020 року у столиці біля Національного музею історії України Другої світової війни українці підняли державний прапор 16×24 метри на флагштоці висотою 89,17 метрів.
 • У 2021 році від Офісу президента України пролунала ініціатива, щоб у всіх регіонах до 30-річчя Незалежності України встановили державні стяги. 20 серпня у Херсоні під час монтування через обрив стропи впав найбільший в Херсонській області флагшток, який встановлювали до Дня Незалежності України.
 • Вгору