Спроба вкрасти українське майбутнє. Навіщо окупанти возять дітей зі сходу України в росію

Джерело:  v-variant.com.ua  /  10:03, 19 Січня 2024

Одна з російських стратегій — показати молоді “цікаве і захоплююче життя Москви”

Росія активно працює з дітьми на окупованих територіях: від спеціальних уроків в школах з російськими наративами до тематичних “патріотичних гуртків”. Одна з російських стратегій — показати молоді “цікаве і захоплююче життя Москви”.

Уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук каже, що росіяни використовують чимало методів впливу на поведінку дітей. Хто і навіщо возить дітей з тимчасово окупованої Луганщини в столицю росії дізнався Східний Варіант.

“Патріотичний конкурс”

17 дітей з тимчасово окупованих частин Донецької, Луганської та Запорізької областей повезли в Москву на фабрику морозива у грудні 2023 року. Так нагородили переможців конкурсу “Я громадянин росії”. Для участі школярі мали читати вірші, присвячені росії як Батьківщині.

окупанти вивозять дітей Луганщини

Українські діти на фабриці в Москві. Фото: пропагандистський телеканал

Проте мета подорожі не просто показати українським дітям російську столицю. Підліткам, що потрапили в цей конкурс, нещодавно виповнилось 14 років, і вже саме у Москві, за задумом російської окупаційної влади, вони мають отримати перший паспорт.

Шоколад, оглядовий майданчик, прикрашене до Нового Року місто, музеї та виставки — все, щоб поїздка запам’яталась лише з позитивом. Це — ще один спосіб поширення російської пропаганди серед молодого населення.

окупанти вивозять дітей Луганщини

Українські діти на екскурсії в Москві. Фото: пропагандистський телеканал

А член так званої “громадської палати днр” і голова так званого донецького відділення “асамблеї народів росії” Вікторія Романюк зауважила, що символічно важливо для дітей стало перебування напередодні дня конституції росії.

Це не перша така подія, метою якої є заохочення отримати саме російський паспорт. У вересні “асамблея народів росії” вже оголошувала конкурс відеороликів “З чого починається Батьківщина?” у рамках федерального проєкту “Ми — громадяни росії”. Відео мало креативно пояснити, чому діти тимчасово окупованої Донеччини люблять росію і чому пишаються приналежністю до рф.

окупанти вивозять дітей Луганщини

Сама організація “асамблея народів росії” створена в так званій “днр” за дорученням володимира путіна торік у липні. Комічно, що структура, яка, за назвою, має захищати етнічні права людей і національностей, фактично знищує національну свідомість в українських підлітків.

Радниця-уповноважена Президента з прав дитини Дар’я Герасимчук у коментарі Східному Варіанту розповіла, що найбільше дітей з окупованих українських регіонів спочатку вивозили до Криму та в суміжні з кордоном російські області, а вже звідти — розкидали дітей по різних областях, в тому числі у найвіддаленіші куточки російської федерації, аби Україні їх було важче знайти й повернути. Тож росіянам насправді байдуже куди і як викрадати українських дітей, а в Московському регіоні були і є українські діти.

окупанти вивозять дітей Луганщини

Радниця-уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук. Фото: Офіційний сайт Президента України

“Вони намагаються якомога скоріше надати українським дітям громадянство росії, змінити їх імена і передати їх в російські сім’ї. Про що додатково свідчить новий указ путіна від 4 січня вже 2024 року” — розповіла Дар’я Герасимчук.

Спорт — частина пропаганди

Спорт, як важіль пропаганди, також використовується окупаційною владою. Так, Міністерство спорту відправило підлітків з окупованої Луганщини в Москву.

Там діти, зокрема хлопці з окупованих Лисичанська та Первомайська, відвідали футбольний та хокейний матчі. До того ж, вони взяли участь у тренуванні футболістів російського клубу ЦСКА. А щоб підкріпити очікувані позитивні враження від поїздки в росію, дітям провели й тур стадіоном “ВТБ Арена”, і оглядову екскурсію Москвою.

окупанти вивозять дітей Луганщини

Діти з тимчасово окупованих територій України на московському стадіоні. Фото: сайт пропагандистського медіа

Однією з активностей було відвідання форуму “росія”. Окуповані території України теж представлені на виставці. Тож так звана “лнр” показала театралізовану виставу про луганську молодь, яка хоче служити в Збройних сил рф, та імператрицю Катерину Другу, яка знищила козацтво.

окупанти вивозять дітей Луганщини

Українські діти на стенді форуму “росія”. Фото: сайт проросійського медіа

Експозиція так званої “днр” — тунель часу. За легендою, він має поворот восени 2022 року, коли путін підписав документи про “приєднання” до складу рф маріонеткових утворень “днр”, “лнр” та окупованих частин Запорізької та Херсонської областей.

окупанти вивозять дітей Луганщини

Стенд форуму “росія”. Фото: сайт проросійського медіа

Автографи відомих футболістів, можливість побувати в футбольних роздягальнях та доторкнутись до футбольного кубка — чим не мрія більшості хлопчиків? І водночас хитра стратегія, щоб відвести погляди від воєнних злочинів, які росія вчиняє на батьківщині цих же хлопців.

окупанти вивозять дітей Луганщини

Діти з тимчасово окупованих територій України на московському стадіоні. Фото з російської соцмережі

Навчання псевдоісторії

Росія розпочала возити дітей з окупованої Луганщини в Москву вже давно. Так, влітку минулого року 70 дітей привезли “оцінити” російський Музей Перемоги. Це були учасники проєкту “Університетська зміна”.

Школярі мали покласти квіти до монумента у Залі Пам'яті та Скорботи, а відвідати експозицію “Подвиг Народа”, послухати екскурсовода про “подвиги тих, хто самовіддано працював на благо країни у важкі роки війни”.

окупанти вивозять дітей Луганщини

Діти з тимчасово окупованих територій Україні в московському музеї. Фото: сайт музею Перемоги

Крім того, групі підготували ряд інших заходів: спортивні, розважальні та освітні. І куди ж без екскурсії визначними пам’ятками Москви. Вкотре російська влада спрямовувала зусилля, щоб привернути до себе українців на тимчасово окупованих територіях.

Організаторами були міністерство просвіти рф, міністерство науки та вищої освіти рф та російський рух дітей та молоді.

Міністр просвіти рф сергей кравцов нерідко виступав з фейковими заявами щодо України. Так, минулого року він заявляв, що українських учнів та вчителів “насильно зомбують літературою з пропагандою про Бандеру та Шухевича”. Чи на відкритті виставки він презентував розділ “Нацизм сьогодні”, де нібито представлені свідчення про нацистські настрої у сучасній Україні — агітаційна атрибутика українських націоналістів та предмети із нацистською символікою.

окупанти вивозять дітей Луганщини

Міністр просвіти рф Сергей Кравцов. Фото: сайт партії “єдина росія”

Раніше в цьому музеї для дітей з окупованих територій, які мешкають у пунктах тимчасового розміщення, проводили тематичну гру “Пишаюсь тобою, росіє”. Організатори згадують, що виставкові зали відвідали вже понад 200 школярів. А вже восени минулого року в музеї повідомили, що понад 400 дітей бачили три тисячі квадратних метрів експозиції.

окупанти вивозять дітей Луганщини

Діти з тимчасово окупованих територій Україні в московському музеї. Фото: сайт музею Перемоги

Радниця-уповноважена Президента з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук додає, що росіяни намагаються стерти ідентичність дітей починаючи з першого контакту з дитиною, і для цього далеко не всім вони показують Москву.

“Всьому світові добре відомі пропагандистські кадри про українських дітей, які з “щасливими обличчями” радісно приймають подарунки на головних майданчиках та у найвищих владних кабінетах російської столиці. До когось з дітей вони насправді застосовують стратегію “все найкраще дітям” — подарунки, екскурсії, Москва… Але роблять вони це недовго і з однією метою — якомога скоріше асимілювати дитину і зробити з неї “дитину росії”.

окупанти вивозять дітей Луганщини

А з кимось вони намагаються це ж саме зробити без “ніжних обіймів” російської столиці”, — розповідає Дар’я Герасимчук.

Один з прикладів — 9-річний Ілля з Маріуполя, який у березня 2022 року отримав сильне поранення ноги, а його мама — смертельне поранення в голову, після якого вона не вижила. Російські військові забрали Іллю і насильно вивезли спочатку в Новоазовськ, а потім в одну з лікарень Донецька. Там, на лікарняному ліжку, хлопця, якому загрожувала ампутація ноги, почали навчати російського письма і читання. Після повернення в Україну Ілля розповідав, як його намагалися використати як “засіб пропаганди” та вчили писати російською мовою, поки він ще зовсім не вставав, а лежав у ліжку в лікарні. Зараз Ілля разом з бабусею живе в Ужгороді.

окупанти вивозять дітей Луганщини

Ілля у київській лікарні Охматдит. Фото: НДСЛ Охматдит у Facebook

“Росіянам байдуже на те, що відчувають, як саме почуваються наші діти. Звісно, для того, щоб діти були більш слухняні й адаптивні, когось з них спочатку задаровують подарунками, обіцяють гарно проводити час, показувати атракціони, здійснювати нові враження. Але далеко не завжди й далеко не всіх. На жаль, методів впливу на поведінку дітей росіяни використовують чимало, методичок у них вистачає”, — зазначає Герасимчук.

Цілеспрямована стратегія

Схожі поїздки від росії відбуваються регулярно. Так, наприклад, росія заохочувала активну молодь на окупованих територіях до співпраці через програму "Більше, ніж подорож". В рамках якої учні Луганського коледжу будівництва, економіки та права в грудні 2023 року мали поїздку в Москву.

окупанти вивозять дітей Луганщини

Діти з тимчасово окупованих територій України у Москві тримають російський прапор. Фото з соціальних мереж

Студентів чекала повне занурення в російську культуру: галерея, кіностудія, форум, екскурсія, пам’ятні місця, парки та мости. Як зазначають на сторінці коледжу, все це організоване для того, щоб “сформувати почуття гордості та поваги до історії міста та провести цивільно-патріотичне виховання”.

Проєкт реалізувався федеральним агентством у справах молоді. Раніше агентство намагалось залучати молодь до роботи в незаконних окупаційних адміністраціях. Планувалось, що вони будуть проходити стажування в “молодіжних радах” та окупаційних органах, а після отримання російського паспорта, влаштовуються туди на роботу.

Переконувати молодь у спорідненості Луганщини та росії окупаційна влада продовжує не лише у великих містах. 55 дітей з Новоайдарської громади теж запросили на форум “росія” у Москві. Прихильність до всього російського організатори будували через подарунки, екскурсії, червону площу і розмови про патріотичний "радянський народ".

окупанти вивозять дітей Луганщини

Діти з тимчасово окупованих територій України на червоні площі у Москві. Фото з соціальних мереж

Мандрівники-активісти “Руху перших”, російського молодіжного руху створеного 2022 року. І за даними ЗМІ, “нова піонерія” перебуває під особистим наглядом володимира путіна. Головною метою ж зазначають формування світогляду “на основі традиційних російських духовно-моральних орієнтирів”.

окупанти вивозять дітей Луганщини

Президент путін з підлітками російського руху дітей та молоді. Фото: сайт партії “єдина росія”

У часи війни, яку росія розв’язала проти України, однією із суттєвих тем залишається питання прав та безпеки дітей на окупованих територіях. Росіяни депортують дітей, вивозять їх “лікуватись” чи “відпочивати в санаторіях” на територію рф. Разом з тим, вони запрошують на тури та екскурсії у Москву. Але чи є ці подорожі такими безневинними як здаються на перший погляд? Схоже, що ні. Локація, яку часто обирають окупанти, — Москва. Не Волгоград, Воронеж чи Ростов, які знаходяться найближче до тимчасово окупованої Луганщини.

Москва від Луганщини — це понад 1000 км і 15 годин в дорозі. Але з боку росії, столиця — можливість показати дітям з окупованих територій як все нібито чудово в росії: мегаполіс, нові будівлі, багато розваг. Все те, що може захопити увагу та інтерес молоді. Проте перед тим від дітей вимагають продемонструвати свою любов чи повагу до нав’язаної “родини” у віршах, малюнках чи конкурсах.

Схожі російські програми та проєкти поєднуються з нещодавніми заявами путіна про те, що інтеграція “нових регіонів” у росію — завдання виняткової важливості. А з кого ж почати поєднання як не з молодого покоління.

окупанти вивозять дітей Луганщини

Радниця-уповноважена Президента з прав дитини та дитячої реабілітації підкреслює, що українських дітей незалежно від того, чи вони вивезені, чи все ще силоміць утримуються на місцях постійного проживання під окупацією, намагаються зламати морально і перевиховувати. І для цього в росіян існують добре прописані методички та гарно сформовані плани.

“Нові підручники, гімн росії та інформ-хвилинки, листи “героям СВО” з подякою за порятунок — ось далеко неповний перелік того, що відбувається з дітьми на окупованих територіях. Дітей примушують дякувати тим, хто бомбив їхні власні оселі або інші міста, селища та села їхньої батьківщини України. А те, що роблять в таборах росії чи Республіки Білорусь — це взагалі безконтрольна та безмежна промивка мізків”, — резюмує радниця-уповноважена Дар’я Герасимчук.

Вгору