Що російські окупанти роблять із затриманими мирними мешканцям України: від катувань до окопів

Джерело:  antikor.com.ua  /  12:14, 22 Липня 2023

Розслідування Associated Press

Від початку повномасштабного вторгнення в Україну російські силовики затримують і катують мирних жителів. Громадянських використовують як «обмінний фонд» і змушують рити окопи, звинувачують абсурдно та місяцями тримають під вартою. Усе це — із порушенням міжнародних конвенцій про ведення війни. Журналісти Associated Press поговорили з десятками колишніх в’язнів та їхніми рідними, щоб зрозуміти, як влаштовано цю репресивну систему. Видання «Медіазона» опублікувало переклад їхнього розслідування.

Було дуже холодно. Українці прокинулися задовго до світанку, вишикувалися чередою в єдиний сортир, а потім під дулами автоматів вирушили у вантажівки для перевезення худоби. Наступні дванадцять із лишком годин вони рили окопи на передовий для російських солдатів.

Багатьох змусили одягти російську військову форму, що робило їх потенційною метою ЗСУ, а один із ув’язнених, колишній голова міської адміністрації, тягнув ноги в берцях, які були для нього більшими на п’ять розмірів. Наприкінці дня руки у них задубіли та скрючились.

Неподалік, в окупованій частині Запорізької області, інші українці рили в замерзлій землі могили – для тих затриманих, які не вижили. Один із них відмовився копати, і його розстріляли прямо там, на місці, ще одне тіло у могилу.


Тисячі мирних українських громадян перебувають під вартою в Росії та на окупованих нею територіях. Місця їх утримання варіюються від нових корпусів у вже існуючих російських в’язницях до вогких підвалів. Більшість немає чіткого юридичного статусу.

 dqdiqkhixiueant

Підвал у відділі міліції, де утримувалися під вартою мирні жителі під час окупації. Родзинки, вересень 2022р. Фото: Evgeniy Maloletka/AP

І Росія готує місця для багатьох тисяч. У січні вийшла постанова уряду, за якою до середини 2026 року у віданні ФСВП має опинитися 25 нових колоній і 6 інших місць примусового тримання на 12 виправних колоній, одна лікувальна виправна установа і один виправний центр у ДНР, 7 виправних колоній та 1 виправних колоній та одна колонія-поселення у Запорізькій області, а також три колонії та один лікувальний виправний заклад у Херсонській області.

"body":"

","isCreated":false,"migrationId":"1646998844495","html":null}">окупованих територіях.

Крім того, у травні Володимир Путін підписав закон , який дозволяє «примусово переміщати» людей з регіонів, де запроваджено військовий стан (а це всі окуповані території), до інших частин Росії. І це полегшує депортацію українців, які виступають проти окупації — AP вдалося задокументувати безліч таких випадків.

Опинитися в руках російських силовиків на окупованих територіях можна за незначні «порушення»: наприклад, за розмову на вулиці українською або просто за те, що ви молода людина. Одних потім утримують без пред’явлення звинувачень, інших звинувачують у тероризмі, веденні бойових дій чи чиненні опору проведенню спеціальної військової операції. Сотні людей потрапляють у фактичне рабство до російських солдатів, риють їм окопи, будують укріплення і копають могили.

В’язнів катують електрикою, душать і б’ють, тріщини в черепі та зламані ребра – звичайна справа. Багато хто з колишніх ув’язнених розповів, що бачили, як люди помирали в ув’язненні. Наприкінці червня ООН випустила доповідь, яка зафіксувала 77 страт цивільних осіб, «які були довільно затримані Російською Федерацією», та одну смерть від наслідків тортур.

Росія не визнає затримання цивільних у принципі і тим паче не визнає підстав, за якими це відбувається. Проте мирні жителі служать «обмінним фондом», і навіть, за даними ООН, використовуються як живий щит у прифронтових районах.

Кореспонденти AP поговорили з десятками людей, у тому числі двадцятьма колишніми в’язнями, а також рідними тих, хто досі перебуває під вартою, колишніми військовополоненими, двома представниками розвідки та одним переговорником. Їхні розповіді, а також супутникова зйомка, дані соцмереж, урядові документи та копії листів, які доставляє "Червоний хрест", підтверджують: у Росії побудована ціла система для затримання та застосування насильства до мирних жителів, яка безпосередньо порушує Женевські конвенції.Календар на стіні у будівлі, де російська окупаційна влада утримувала мирних жителів. Херсон, грудень 2022р. Фото: Evgeniy Maloletka/AP

Одні проводять в ув’язненні дні чи тижні, інші зникли в цій системі вже понад рік тому. Майже всі вони або зіткнулися з тортурами, або були свідками тортур. При цьому їх могли переводити з одного місця ув’язнення в інше без жодних пояснень.

«Це просто торгівля людьми, – розповідає Олена Ягупова, співробітниця адміністрації Кам’янки-Дніпровської, яку росіяни змушували рити окопи у Запорізькій області. — Якщо ми не говоритимемо про це, якщо ми промовчимо, то завтра може виявитися будь-хто: мої сусіди, знайомі, діти».

Невидимі в’язні

У новому корпусі, побудованому на території ростовської ІЧ-2, принаймні два поверхи, від основної будівлі колонії її відокремлює товста стіна.

Корпус з’явився вже після початку повномасштабного російського вторгнення, як свідчить супутникова зйомка, яку проаналізувало AP . Тут можна було би розмістити сотні українців, вважають правозахисні організації. За даними двох російських правозахисників, які перебувають за кордоном, у корпусу потужна охорона – солдати та бронетехніка.

Ростовська колонія — одне з щонайменше 40 місць у Росії та Білорусі та 63 на окупованих територіях України, де знаходяться під вартою мирні жителі України. Саме стільки вдалося підтвердити AP з розповідей колишніх ув’язнених, а також даним організаціям Ukrainian Media Initiative for Human Rights та Gulagu.net. Усе в тій же нещодавній доповіді ООН наводяться дещо інші цифри: 37 установ у Росії та Білорусі та 124 на окупованих українських територіях.

У деяких із цих місць також містяться російські в’язні, звинувачені у різних злочинах. Інші були створені нашвидкуруч у прифронтових районах, і в двох із них AP вдалося задокументувати випадки, коли в’язнів-українців змушували рити окопи.Миски та ложки у відділі поліції, де, за словами українських мирних жителів, їх утримували та катували російські окупанти. Ізюм, вересень 2022р. Фото: Evgeniy Maloletka/AP

Система абсолютно непрозора, тому оцінити кількість цивільних, які в ній знаходяться, украй важко. Українська влада змогла підтвердити легальний статус трохи більше тисячі осіб, проти яких висунуто звинувачення. При цьому Володимир Осєчкін із Gulagu.net стверджує, що затриманих мирних жителів не менше чотирьох тисяч. Він показав AP документ 2022 року, згідно з яким 119 осіб, які «виступали проти проведення спеціальної військової операції», були доставлені літаком до однієї з колоній Воронезької області. Багато українців, які побували в російському ув’язненні, підтверджують, що їх без жодної видимої причини перевозили літаком із однієї установи до іншої.

Загалом, як вважають українські власті, в ув’язненні може перебувати близько десяти тисяч цивільних. Саме такі цифри наводить переговорник Олександр Кононенко, представник уповноваженого з прав людини в системі органів сектору безпеки та оборони. Він ґрунтується на заявах родичів, а також на відомостях, які повідомляють затримані українці, яким вдалося опинитися на волі. У червні влада України заявила про звільнення 150 мирних жителів, при цьому Росія заперечує, що утримує когось ще. "Вони кажуть: "У нас цих людей немає, ви брешете", - розповідає Кононенко.

Історія затримання двох чоловіків у Херсонській області в серпні 2022 року показує, наскільки важко рідним знайти росіян, які потрапили до рук.

Охоронець Артем Баранов та робітник асфальтового заводу Євген Пришляк із Нової Каховки дружили багато років. Як розповідає Ірина Слива, громадянська дружина Баранова, дружба зміцніла ще більше під час пандемії, коли обидва завели собак. Разом ходили їх вигулювати навіть після того, як російські війська окупували Нову Каховку. У сором’язливого Баранова був величезний чорний мастиф, у Пришляка — рудуватий пудель, прям забарвлений до його бороди.В’язниця, в якій, за розповідями колишніх ув’язнених, питали затриманих цивільних. Херсон, грудень 2022р. Фото: Evgeniy Maloletka/AP

15 серпня вони гуляли допізна, і Пришляк вирішив переночувати у квартирі у Баранова, щоб не ризикувати і не йти додому після комендантського часу. Пізніше сусіди розповіли рідним двох чоловіків, що вночі у квартиру вторглися 15 російських солдатів, перевернули все вгору дном і затримали обох.

Місяць їх тримали у місцевій в’язниці, умови були настільки м’які, що Ірина Слива вдалося через огорожу поспілкуватись із Пришляком. Але її чоловік, за словами його друга, вийти назовні не міг.

Вона посилала передачі з їжею та одягом, але не знала, чи доходять вони. Зрештою, на день народження Баранова, вона купила його улюблений десерт – еклери з кремом. Ірина розкрила їх та сховала всередину невеликий папірець зі своїм новим російським номером телефону. Вона сподівалася, що охоронці не ретельно перевірять липке місиво і просто передадуть його Баранову.

Через місяць рідні дізналися, що двох чоловіків було переведено до другої в’язниці — у Севастополі. А далі їхній слід загубився.

Минуло ще чотири місяці. І тут їм зателефонували рідні Павла Запорожця. Тоді ім’я їм нічого не сказало, але незабаром вони дуже добре впізнали цю людину.

Запорожця було затримано в окупованій частині Херсонської області та звинувачено в «міжнародному тероризмі». Він сидів в одній камері з Барановим у Ростові. Оскільки його офіційно звинуватили, у нього був юрист.

Тільки в цей момент Ірина зрозуміла, що чоловік отримав еклерну передачу – її новий номер телефону. Баранов запам’ятав його і складним ланцюжком передав про себе звістку, що дійшла до адресата 7 квітня.

У листі, який отримала Ірина, він писав, що його звинувачують у шпигунстві – і вона розуміла, що таке звинувачення розсиплеться навіть у російській правовій системі. Баранова було затримано у серпні, а Херсонську область було аннексовано лише у жовтні. «Коли його затримували, він був на території своєї країни, – каже вона. - Вони думали-думали і в результаті придумали кримінальну справу щодо шпигунства».

Баранов писав рідним, що його двічі перевозили з однієї в’язниці до іншої літаком із зав’язаними очима. В одній із установ разом із ними було ще 60 осіб. Наприкінці зими їх із Пришляком розділили. Рідні Пришляка написали запит до ростовської в’язниці та отримали офіційну відповідь, що його там немає.Підвал для тортур в Ізюмі, вересень 2022р. Згідно з червневою доповіддю ООН, 91% колишніх ув’язнених кажуть, що «під час утримання під вартою їх піддавали тортурам та жорстокому поводженню». Фото: Evgeniy Maloletka/AP

Число цивільних, які перебувають під вартою, стрімко зростало протягом війни. У першу хвилю росіяни, які посіли населений пункт, веслували людей за списками — активістів, проукраїнськи налаштованих чиновників та відставних військових. Мер Мелітополя Іван Федоров розповідає, що його затримали невдовзі після того, як російські війська увійшли до городу, але за тиждень обміняли на дев’ятьох солдатів.

Наступною мішенню стали вчителі та лікарі, які відмовлялися співпрацювати з окупаційною владою. Але сьогодні людей можуть затримати навіть за таку дрібницю, як жовто-синя стрічка, прив’язана до велосипеда.

"Логики зараз немає жодної", - каже Федоров. За його оцінками, тільки в Мелітополі одночасно ув’язнено приблизно п’ятсот осіб, і це число підтверджують інші співрозмовники AP.

Представник української розвідки, котрий погодився обговорити ситуацію на умовах анонімності, стверджує, що страх росіян перед незгодними став «патологічним» після осіннього контрнаступу.

У закритих українських чатах, присвячених молодим людям, які затримуються прямо на вулицях окупованих міст, кореспонденти AP бачили безліч оголошень про зниклих безвісти. Автори повідомлень благають допомогти з інформацією та розповідають про обставини затримання: під дулами автоматів, на вулиці та вдома.

Женевські конвенції забороняють необґрунтовано затримувати чи насильно депортувати цивільні особи. При цьому затримані повинні мати можливість спілкуватися з близькими, користуватися послугами адвоката та заперечувати звинувачення, які проти них висуваються до суду. Але для початку людину треба знайти.

Рідні Євгена Пришляка багато місяців писали листи, сподіваючись дізнатися, де він міститься. За словами його невістки Любові, вона знає, чому затриманих постійно переводять із однієї в’язниці до іншої: «Щоб сім’ї не могли їх знайти. Вони так приховують сліди своїх злочинів".Кімната у відділі поліції Ізюма, де, за словами українських мирних жителів, їх утримували та питали російські окупанти. Вересень 2022 року. Фото: Evgeniy Maloletka/AP

Раби в окопах

Сотні цивільних опинилися в умовах небезпечніших за російську в’язницю: вони рили окопи в прифронтовій зоні на окупованих українських територіях.

Відразу кілька людей, яким вдалося вийти на волю , розповіли, як влаштовано роботи зі зведення російських укріплень. Серед них – 50-річна Олена Ягупова, яка була затримана у Запорізькій області у жовтні 2022 року, імовірно за те, що її чоловік служить у ЗСУ.

За нормами міжнародного гуманітарного права, Ягупова — цивільна особа, оскільки вона не є чинним службовцем чи добровольцем у лавах збройних сил. Зафіксоване порушення цих норм — військовий напад, а якщо таких порушень багато і вони мають систематичний характер, то це може бути визнано злочином проти людяності.Ангел на стіні будівлі, в якій, за розповідями колишніх в’язнів, російська окупаційна влада утримувала і питала цивільних. Херсон, грудень 2022р. Фото: Evgeniy Maloletka/AP

Але різниця між цивільними особами та комбатантами може бути дуже хисткою в умовах війни, коли Україна закликає мирних жителів всіляко допомагати військовим – наприклад, передаючи інформацію про позиції російських військ. На практиці росіяни затримують цивільних разом із комбатантами, у тому числі за звинуваченнями сусідів, які можуть бути абсолютно огульними. Іноді затримання і зовсім мають цілком випадковий характер.

Ягупову забрали прямо із її будинку. Росіяни зажадали, щоб вона розповіла про місцезнаходження чоловіка. Їй одягали на голову пластиковий пакет, душили, били дволітровою пляшкою з водою по затишку. А потім витягли з камери та почали возити містом, щоб вона вказувала на місцевих мешканців, які підтримують Україну. Робити це вона не стала.

Коли до неї в камеру прийшли вдруге, вона вже була зовсім без сил. Солдат вивів її та поставив перед знімальною групою. Олена відчувала запеклу кров на шиї. Їй сказали, що зараз треба буде дати інтерв’ю.

У кадр не влучив пістолет, націлений їй на скроню. Солдат, який тримав його, сказав Ягуповій, що якщо вона даватиме російським журналістам правильні відповіді, її відпустять на волю.

Але вона не знала, які відповіді – правильні. І вирушила назад у камеру.

Через три місяці, без жодних пояснень, Ягупову знову вивели з камери. На цей раз її привезли до пустельного блокпоста, де чекала ще одна знімальна група. Їй наказали взяти за руки двох чоловіків і разом із ними пройти п’ять метрів у бік України.

Потім трьом українцям наказали записати ще один дубль із проходом. А потім ще один – щоби показати, як росіяни звільняють мирних жителів, які перебувають під вартою.

Але після зйомки солдати знову занурили їх у вантажівку та відвезли на перехрестя неподалік. Один із військових роздали їм лопати.

"Настав час попрацювати на благо Російської Федерації", - сказав він.Пробита кулями та уламками стіна будівлі, в якій, за розповідями колишніх в’язнів, питали затриманих цивільних. Херсон, грудень 2022р. Фото: Evgeniy Maloletka/AP

Так у середині березня Ягупова та ще півтора десятки цивільних – у тому числі кілька підприємців, студент, учитель та комунальник – почали рити окопи. Вона бачила інші такі ж групи недалеко, їх охороняли озброєні люди. Багато копаючих були у російській військовій формі, і вони побоювалися, що українська артилерія може прийняти їх за ворожих солдатів.

Через супутникову зйомку AP вдалося підтвердити, що в тому районі, про який розповідала Ягупова та ще одна людина з її групи, навесні справді з’явилися окопи. Цей другий співрозмовник попросив про анонімність, бо має родичів на окупованих територіях. «Іноді ми працювали цілодобово, коли до них мала приїхати інспекція», — каже він.

Чоловік також розповів про українських мирних жителів, яких змушували копати могили – як мінімум для 15 людей. За його словами, одного з цивільних, котрий відмовився копати, розстріляли. У тому місці, про яке йдеться, на супутниковій зйомці видно свіжовкопану землю.

Нашому співрозмовнику вдалося втекти під час ротації російських військ, Ягупова теж змогла вибратися з ув’язнення. Але, за словами обох, на прифронтових окупованих територіях залишаються ще сотні цивільних, які поставлені перед вибором: працювати на Росію чи померти.

Коли Ягупова через п’ять місяців після затримання повернулася до міста, який і досі перебуває під російською окупацією.

"body":"

Місто досі перебуває під російською окупацією.

У Кам’янці-Дніпровську її будинок був пограбований, а улюбленого собаку пристрелили. У неї постійно боліла голова, усе було як у тумані, і діти Олени, які вже давно вибралися з окупованих територій, переконали її покинути окуповане місто.

Вона проїхала тисячі кілометрів — через Росію, Естонію, Латвію, Литву та Польщу повернулася до України, до прифронтового району, де служить у ЗСУ її чоловік. Вони вже давно розписані, але тепер вирішили вінчатися у церкві.

Опинившись у безпеці на підконтрольній Україні місцевості, Ягупова хоче дати свідчення проти Росії — за місяці життя, які в неї вкрадено, за струс мозку, наслідки якого вона все ще відчуває, за будинок і собаку, яких вона втратила. Вона досі рефлекторно торкається потилиці – того місця, куди її били пляшкою.

"Вони не лише в мене вкрали, вони в половини країни вкрали", - каже вона.Тортурна в Херсоні, грудень 2022р. За розповідями колишніх ув’язнених, під час тортур їх часто прив’язували до офісних крісел. Фото: Evgeniy Maloletka/AP

Політика катувань

Насильство, про яке говорить Ягупова, – це не виняток, а правило. Усі співрозмовники AP , яких затримували росіяни, говорять про те, що тортури були регулярною практикою, і не важливо, чи можна було отримати якусь інформацію чи ні. Згідно з червневою доповіддю ООН, 91% колишніх ув’язнених кажуть, що «під час утримання під вартою їх піддавали тортурам та жорстокому поводженню».

Вони описують набиті вщерть камери, ретельно приготовані наперед знаряддя тортур, акуратно розкладений скотч, яким їх примотували до офісних крісел, нескінченні допити ФСБ. Українські слідчі надали AP близько сотні фотографій, на яких задокументовано інструменти тортур, виявлені у Херсонській, Київській та Харківській областях. Про багатьох із них розповідали і наші співрозмовники, які побували під вартою на окупованих територіях та в Росії.

Багато хто розповідає про тортури струмом за допомогою польового телефону чи акумулятора — за словами одного з них, росіяни називали це «дзвінок мамі» або «дзвінок Байдену». Експерти ООН наводять розповідь колишнього в’язня, якого били пляшкою з водою по голові – так само, як і Олену Ягупову.

Вікторію Андрушу, вчительку математики початкових класів, росіяни затримали 25 березня 2022 року на місці її батьків у селі Старий Биків Чернігівської області. У телефоні вона виявила фотографії російської військової техніки. 28 березня вона вже була у СІЗО на території Росії. Тюремники казали, що Україна переможена і не збирається забирати своїх мирних громадян.

Її, як і багатьох інших, катували, душили пластиковим пакетом, били – кулаками, залізними, дерев’яними та гумовими палицями. Люди в чорній формі з шевронами силових структур били її прямо в тюремному коридорі та спеціальній кімнаті, обробленої плиткою та явно пристосованої для швидкого прибирання. На стіні висів телевізор, який безперервно транслював російську пропаганду.

«Якийсь момент я вже просто сиділа там і говорила: слухайте, робіть зі мною що хочете. Мені вже байдуже», – розповідає Андруша.

Катування були не лише фізичні. Вікторії регулярно говорили, що вона помре в російській в’язниці, що її поріжуть ножами і понівечать тіло до невпізнання, що українській владі немає справи до якоїсь вчительки, що її сім’я забула про неї, що її мова — нікчемна. Ув’язнених змушували навчати і співати гімн Росії, а також інші російські пісні. В інтерв’ю Вікторія Андруша, крім іншого, називала пісні «День перемоги», «Небо слов’ян», «Ми — росіяни», «Дядя Вова», «Катюша», «Пан офіцери». В’язнів змушували співати ці пісні багато разів на день, але в якийсь момент навіть тюремники втомилися від цього і перейшли на Цоя.

"body":"

В інтерв’ю Вікторія Андруша також називала пісні «День перемоги», «Небо слов’ян», «Ми — росіяни», «Дядя Вова», «Катюша», «Пан офіцери». В’язнів змушували співати ці пісні багато разів на день, але в якийсь момент навіть тюремники втомилися від цього і перейшли на Цоя.

","isCreated":false,"migrationId":"1646998844495","html":null}">патріотичні пісні.

«Їхня мета була впливати на нас психологічно, показати, що в нас немає нічого людського, – розповідає Андруша. — Нашою метою було не піддаватись всьому, що вони з нами робили».

А потім, без жодних пояснень, її разом із ще однією жінкою просто відпустили. Тюремники наказали їм збирати речі, одягли кайданки та посадили в автобус. Вікторія так схудла у СІЗО, що куртка висіла на ній мішком.

Незабаром до них приєдналися українські військові, захоплені в полон. Коли автобус під’їхав до кордону, Андруша побачила з іншого боку трьох російських солдатів. Міжнародне право забороняє обмінювати цивільних осіб як військовополонених, однак у червневій доповіді ООН зафіксовано щонайменше 53 такі випадки. Мелітопольський мер Федоров каже, що такий обмін був і цього разу.

Принаймні один із чоловіків, який був у СІЗО разом із Вікторією Андрушею навесні 2022 року, досі перебуває в ув’язненні. Вона не знає, що сталося з рештою. Але багато колишніх в’язнів намагаються знайти рідних своїх співкамерників, щоб розповісти, як склалася їхня доля.

Андруша згадує, як іноді завчала телефонні номери разом з іншими українцями — на випадок, якщо їм удасться вибратись із в’язниці. Коли вона опинилася на волі, то повідомила ці номери українській владі.

У шістьох місяцях, проведених у російському СІЗО, Вікторія Андруша говорить спокійно, але зі злістю. «Мені вдалося це пережити, – розповідає вона, сидячи у своєму класі після уроків. — Але ж стільки випадків, коли люди не повернулися».

Тим часом для рідних очікування перетворюється на справжнє катування.

Батько Ганни Вуйко був одним із перших мирних жителів, затриманих росіянами у березні минулого року. Сусіди розповіли Ганні, що Роман Вуйко, 50-річний інвалід, який працював на скляному заводі, чинив опір, коли російські військові вирішили розміститися в його будинку в Гостомелі, передмісті Києва. Тоді вони заїхали до нього у двір армійською вантажівкою, побили всі вікна, а самого Романа закували в наручники і відвезли.

До травня 2022 року Роман Вуйко вже був у корпусі СІЗО, за сотні кілометрів від будинку. Дочка отримала від нього лише один рукописний лист – через шість місяців після затримання та через чотири місяці після того, як Роман його написав. Формулювання у листі були дуже узагальнені, і Ганна змогла зрозуміти з нього лише одне: її батько жив.

«Я думаю про це щодня, – каже вона. — Минув уже рік, більше року… Скільки часу має пройти?»

Автори: Анна Аргірова, Лорі Хіннант, Василиса Степаненко (AP)

Оригінал: Thousands of Ukraine civilians are being held in Russian prisons. Росія планує побудувати багато більше , The Associated Press, July 13, 2023

Переклад: Д. Г. / Медіазона

Вгору