"Сакральне значення міста": чому окупантам важливо брехати про відбудову Маріуполя?

Джерело:  v-variant.com.ua  /  17:48, 23 Лютого 2024

Російські окупанти несуть тільки смерть і руйнування. Маріуполь, Бахмут, Авдіївка, Сєвєродонецьк, Лисичанськ, Попасна, Рубіжне — це підтверджують. І як би російські пропагандисти не намагалися б кричати про відновлення та відбудову, українці розуміють, хто насправді приніс стільки горя в їхні життя

Нещодавно російські політики повідомили про нібито відновлення всіх багатоквартирних будинків у окупованому Маріуполі. Східний Варіант разом з експерткою «Детектор медіа» пояснює, чому це фейк та чому російським пропагандистам так важливо брехати про відновлення саме Маріуполя.

Фейк: «У Маріуполі вдалося відновити майже всі багатоквартирні жилі будинки»

З такою заявою на початку лютого виступив заступник голови уряду російської федерації марат хуснуллін. За словами російського чиновника, півмільйонне місто, яке було сильно пошкоджено, фактично повернули до життя, а багатоквартирні будинки — практично всі відновлені. Як завжди, окупанти уникають називати реального винуватця того, чому колись мирне та розвиваюче місто було сильно зруйновано.

маріуполь

Скріншот: телеграм-канал пропагандистського змі

Звичайно, ця заява є фейком. Нагадаємо, що в Маріуполі через бойові дії весною 2022 року були зруйновані або сильно пошкоджені 90 % інфраструктури, понад 2000 багатоквартирних та 61000 приватних будинків, 7 лікарень, 4 поліклініки, 57 шкіл, 70 дитячих садків та 3 пологові будинки. За різними оцінками, у місті загинуло від 20 до 100 тисяч людей.

Одразу ж після окупації міста росіяни почали нібито відбудовувати місто: зводити нові житлові комплекси, ремонтувати центр міста, приводити до ладу парки тощо. Про це російські пропагандисти активно пишуть у своїх «змі». Але реальність дещо інакша. Насправді в Маріуполі багато багатоквартирних та приватних будинків залишаються зруйнованими. Й окупанти не поспішають приводити їх до ладу. Квартири із новозведених будинків не збираються видавати людям, які втратили житло. Замість цього їм пропонують купити це житло в іпотеку.

маріуполь

Зруйнований Маріуполь після боїв восени 2022 року. Фото: Courtesy Photo

У Маріуполі залишаються цілі мікрорайони зі зруйнованими багатоквартирними будинками, зокрема на лівому берегу міста. Поки що займатися їхнім відновленням ніхто не збирається.

Постає питання: чому окупантам так важливо брехати про відновлення саме Маріуполя? Адже про відбудову інших міст, які були окуповані ворогом (Бахмут, Попасна, Сєвєродонецьк, Лисичанськ), майже нічого не чутно. Формується враження, що російським окупантам треба «відродити» саме Маріуполь. Але чому?

Місто, якому окупанти завдали найбільшого горя

Маріуполь — найбільше українське місто, яке росіяни окупували від початку повномасштабного вторгнення. Його окупація мала для росіян сакральне значення, пояснює аналітикиня ГО «Детектор медіа» Леся Бідочко.

«У 2014 році спецпризначенці, серед яких були учасники полку «Азов», звільнили Маріуполь від проросійських бойовиків. Ця подія завадила подальшій окупації України. У 2022 році битва за місто тривала 86 днів, 82 з яких українські війська були в повному оточенні. Упродовж цих 82 днів бійці гарнізону «Маріуполь» (до якого входили нацгвардійці, морпіхи, прикордонники, поліцейські, тероборонівці, добровольці та азовці) тримали оборону міста. росія намагається пошвидше десакралізувати образ Маріуполя, як міста спротиву, створити примарну видимість нормалізації життя», — розповідає експертка.

Леся Бідочко

Окупація Маріуполя відбулася не так, як в інших великих містах України на початку повномасштабного вторгнення. Якщо із Сєвєродонецька чи Лисичанська місцеві мали можливість виїхати протягом декількох місяців, поки тривали бої, то мешканці Маріуполя вже через декілька днів після 24 лютого опинилися в блокаді. І без того важке становище посилювалося нестачею їжі, води та медикаментів. Російська армія безжально нищила місто протягом трьох місяців. Через це, за різними підрахунками, загинуло 20–100 тисяч людей.

Маріуполь став чорною плямою на фоні міфу росіян про «визволителів». Весь світ спостерігав за жорстокістю окупантів: за скиданням бомби на пологовий будинок чи на Драматичний театр, де ховалися сотні мирних людей, а перед будівлею був надпис «ДІТИ». Тоді всі зрозуміли, що насправді являє собою «русский мир» та що він несе за собою.

Саме тому окупанти майже одразу почали вкладати величезні кошти в наче як відбудову приазовського міста. Так вони намагаються сформувати «позитивну» сторону своєї окупації. Та чи поверне це десятки тисяч життів, які загинули від рук їхніх військових?

маріуполь

Зруйновані будівлі Маріуполя. Фото: Reuters

Окрім цього, «відновленням» Маріуполя окупанти намагаються знищити сліди воєнних злочинів їхньої армії, каже Леся Бідочко. За словами аналітикині, окупанти зносили пошкоджені споруди, щоби після звільнення міста слідча комісія не могла достеменно довести, що той чи інший житловий будинок, школа чи дитячий садочок були знищені російською зброєю. А разом із будівельним сміттям із пошкоджених домів позбувалися решток тіл їх мешканців. Про це були повідомлення Маріупольської мерії.

Зараз, напередодні фасадних «виборів» президента рф, «відбудова» Маріуполя стає наче як черговим «досягненням» диктатора путіна.

«Згадаймо, як російські ЗМІ в березні 2023 року опублікували відео, на якому путін (чи то його двійник) здійснює нічну поїздку до зруйнованого Маріуполя, спілкується з “мешканцями мікрорайону”, який буцім швидкими темпами відбудували. Правда, на відео про поїздку, яке опублікував сам Кремль, чути розпачливий жіночий голос “Это всё неправда! Это всё напоказ!”. Тому нинішні заяви Хуснулліна про повну відбудову Маріуполя, де, за даними ООН, 90 % багатоквартирних будинків і 60 % приватних будинків зазнало різного ступеню руйнувань, звучать «напоказ» і як «неправда». Це спроба просувати образ путіна-будівничого та путіна-інтегратора новоокупованих територій», — пояснює Леся Бідочко.

Російські окупанти несуть тільки смерть і руйнування. Маріуполь, Бахмут, Авдіївка, Сєвєродонецьк, Лисичанськ, Попасна, Рубіжне — це підтверджують. І як би російські пропагандисти не намагалися б кричати про відновлення та відбудову, українці розуміють, хто насправді приніс стільки горя в їхні життя.

Вгору