«Розграбували «Херсонес». Із Криму до Росії вивезли золото Візантії та сотні артефактів

Джерело:  ua.krymr.com  /  11:37, 30 Травня 2023

Окупанти розуміють, що відповідні території вже незабаром стануть вільними, а тому намагаються вивезти всі цінності під різними приводами

Російська влада під час свого повномасштабного військового вторгнення в Україну вивезла з анексованого Криму золото Візантії та інші предмети давнини музею-заповідника «Херсонес Таврійський». Влада України заявляє про «розграбування заповідника» та черговий «воєнний злочин Росії» проти української культурної спадщини. Де зараз золото Візантії та чи надовго воно буде за межами Кримського півострова, розповідаємо у нашому матеріалі.

«Окупанти пограбували музей-заповідник «Херсонес Таврійський» і вивезли до Великого Новгорода нібито на виставку золото Візантії, а також інші артефакти: стародавні вироби з кістки, глини та інших матеріалів», – заявили у Представництві президента України в АРК.

Як з'ясували Крим.Реалії, виставку «Золото Візантії» з об'єкту культурної спадщини ЮНЕСКО «Херсонеса Таврійського» відправлено до російського державного музею «Новгородський музей-заповідник». Але експерти та влада в Україні вважають це лише приводом для незаконного вивезення об'єктів культурної спадщини з Криму.

200 експонатів візантійської доби

Виставку «Золото Візантії» в Росії покажуть глядачам, починаючи з 30 травня. Її позиціонують як спільний проєкт державного музею-заповідника «Херсонес Таврійський» та Новгородського музею-заповідника, присвячений 570-річчю загибелі Візантійської імперії, повідомляється на сайті Новгородського музею-заповідника.

Оголошення про проведення виставки «Золото Візантії» з фондів кримського музею-заповідника «Херсонес Таврійський» у Новгородському музеї Росії, 26 травня 2023 року

Оголошення про проведення виставки «Золото Візантії» з фондів кримського музею-заповідника «Херсонес Таврійський» у Новгородському музеї Росії, 26 травня 2023 року

У пресслужбі «Новгородського музею-заповідника» Крим.Реалії підтвердили, що готується «велика об'ємна виставка» з фондів «Херсонеса Таврійського». Нам пообіцяли надати про неї більше інформації після того, як «узгодять це питання», тож попросили перетелефонувати пізніше. Але потім на наші дзвінки не відповіли.

До цього ці експонати ніколи не покидали Севастополь

«Основна ідея виставки – показати на справжньому археологічному матеріалі з розкопок Херсонеса і древнього Новгорода безцінну «золоту» спадщину Візантії, що дійшла до нас, у сфері церковної архітектури, монументального і декоративно-ужиткового мистецтва, а також її образи і традиції, що збереглися в культурі країн і, насамперед, – Стародавньої Русі. Оскільки візантійська культура багато в чому базувалася на античній спадщині, на виставці також експонуються вироби античної доби з розкопок Херсонеса. Ці предмети виконані із золота, що мало у всі часи не лише матеріальну, а й духовно-містичну цінність, як «прояв невидимої Божественної присутності в усій світобудові», – повідомляється на сайті «Новгородського музею-заповідника».

На виставці представлять понад 200 експонатів, серед яких фрески, мозаїки, розсипи смальти, церковне начиння колишніх херсонеських і новгородських храмів, вироби із золота, бронзи, глини та інших матеріалів. До цього вони ніколи не покидали Севастополь, пишуть російські ЗМІ.

Очевидними стають побоювання експертів та українських чиновників стосовно долі цієї виставки

Виставку «Золото Візантії» у Великому Новгороді представлять під егідою Міністерства культури Росії, починаючи з 30 травня до 15 січня 2024 року. Враховуючи військові дії в рамках повномасштабного вторгнення Росії в Україну та заяви влади України про намір деокупувати Крим, очевидними стають побоювання експертів та українських чиновників стосовно долі цієї виставки на момент початку 2024 року.

«Евакуацію фондів із Севастополя готують з 2021 року»

«Херсонес Таврійський», нагадаємо, це античне та візантійське місто у південно-західній частині Криму. У 1892 році на місці руїн його городища було відкрито Національний заповідник. У 2013 році Херсонес Таврійський та його хора стали частиною всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Після російської анексії Криму в 2014 році цей музей-заповідник контролюється російською владою. Українські правозахисники фіксують на його території регулярні розкопки, що проводяться без погодження з Україною.

Російська влада підготувала колекції «Херсонеса Таврійського» до вивезення за межі Криму ще 2021 року, заявляє археологиня, співробітниця Інституту археології Національної академії наук України, експертка мережі «Кримська платформа» Евеліна Кравченко.

Евеліна Кравченко, експертка мережі «Кримська платформа»

Евеліна Кравченко, експертка мережі «Кримська платформа»

За її словами, з 2021 року в Севастополі «на виконання розпорядження окупаційної влади відбувається підготовка до евакуації фондових колекцій провідних севастопольських музеїв та заповідників». Частина цих експонатів, за словами Евеліни Кравченко, «вже запакована та підготовлена до вивезення».

Експонати українських музеїв можуть опинитися на чорному ринку культурних цінностей

Евеліна Кравченко

У «Херсонесі Таврійському», як каже експертка, окрім археологічних знахідок є цінний науковий архів, якому понад 100 років, у тому числі, цінна наукова бібліотека та бібліотека монастиря Святого Володимира.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російська влада поряд з вивезенням культурної спадщини з Кримського півострова почала ввозити туди культурні об'єкти з окупованого півдня України, що «не тільки не відповідає українському законодавству та міжнародному праву, а й поза федеральним законодавством», стверджує Евеліна Кравченко. Це небезпечно тим, що експонати українських музеїв можуть опинитися на чорному ринку культурних цінностей, пояснює вона.

«Переміщення культурних цінностей із Криму незаконне»

Окупанти розуміють, що відповідні території вже незабаром стануть вільними, а тому намагаються вивезти всі цінності під різними приводами

Представницто президента України в АРК

У представництві президента України в АРК вимагають терміново повернути історичні артефакти музею-заповідника «Херсонес Таврійський» та інших музейних й історико-культурних інституцій України, що належать українській державі та її народу.

«Окупанти скільки завгодно можуть заявляти про виставки, проте переміщення культурних цінностей з окупованої території є протиправним. Більше того, ми розуміємо, що відповідні дії є цілеспрямованим викраденням перед неминучим контрнаступом Збройних сил України та звільненням відповідних територій. Окупанти розуміють, що відповідні території вже незабаром стануть вільними, а тому намагаються вивезти всі цінності під різними приводами», – заявили у відомстві 26 травня.

У Представництві президента України в АРК звернулися до правоохоронних органів і Прокуратури АРК із проханням розслідувати ці факти, а також закликали міжнародну спільноту відреагувати політико-дипломатичним тиском на Росію.

Органи прокуратури України кваліфікують вивезення, знищення чи псування культурної спадщини у Криму як воєнні злочини та інформують про такі факти Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду. Раніше йому було передано докази експропріації та руйнування Росією об'єктів «Херсонеса Таврійського» та інших кримських пам'яток.

Правоохоронними органами України розслідуються понад два десятки кримінальних проваджень, у яких викладено понад сто фактів умисного знищення, руйнування або псування пам'яток історії чи культури, незаконного проведення пошукових, археологічних робіт та вивезення культурних цінностей із Криму.

Вгору