Росіяни безжально ламають долі українців, які борються за свою свободу

Джерело:  vchasnoua.com  /  18:51, 21 Червня 2024

Морили голодом, били й змушували відкопувати вбитих маріупольців: історія військового музиканта, який провів два роки у російському полоні

Маріуполець Юрій Меркотан провів 20 місяців у російському полоні. За цей час він схуд на 60 кг й пережив страшні тортури, які вчиняли окупанти.

Юрій Меркотан з дружиною Анастасією після звільнення/Фото: Юлія Кочетова

Росіяни безжально ламають долі українців, які борються за свою свободу. Особливо важко захисникам, які потрапляють до окупантів у неволю. Росіяни знущаються й морять голодом українських людей.

Саме така доля спіткала й саксофоніста Юрія Меркотана. До повномасштабного вторгнення чоловік грав у військовому оркестрі Національної гвардії України в Маріуполі. Вони супроводжували урочисті марші на військових парадах і гастролювали Донецькою областю з концертами популярних музичних каверів на масових заходах або в будинках для людей похилого віку.

Після початку бойових дій музикантам доручили доставляти продовольство та припаси іншим частинам нацгвардії, які дислокувалися на «Азовсталі».

Згодом десятеро музикантів гурту опинились у російському полоні. Перші місяці їх тримали в переповнених казармах Оленівки.

«Питна вода надходила просто з річки й іноді мала зеленуватий відтінок. Їжу подавали в гарячому вигляді, і впродовж кількох хвилин її змушували їсти обпікаючи рот», — розповідає Юрій журналістам Guardian.

Також у неволі над маріупольцем знущалися фізично та психологічно. Двічі на день ув’язнених збирали у коридорі, обличчям до стіни й з максимально широко розставленими ногами. Охоронці били гумовими кийками та іноді застосовували ручні електрошокери.

«Я намагався пояснити, що я музикант, але це не діяло. Ти це кажеш, і це їх так дратує, що вони б’ють тебе сильніше, ще і звинувачують у брехні», — розповідав Юрій.

Потім чоловіка відібрали до бригади з ексгумації жертв російських обстрілів у Маріуполі, яких поховали у тимчасових могилах. Протягом місяця його щодня возили в окуповане місто і змушували копати землю під дулом автомату.

«Моя команда відкопала щонайменше 200 тіл. Це був серпень, спекотно, і запах огидний. На четвертий день я уже нічого не їв, тому що одразу тягло до туалету», — згадує Юрій.

За 20 місяців у російському полоні чоловік втратив майже 60 кг ваги. Юрія звільнили з полону у січні 2024 року. Він повернувся до України, де возз'єднався зі своєю дружиною Анастасією. Вона вчителька музики. Пара познайомилась, коли обидва були музичними студентами в українському Донецьку. Тепер вони знову разом.

Вгору