Рф створила сайти для брехні про Ізраїль та Україну: фейкові Fox News, Le Monde, Der Spiegel

Джерело:  antikor.com.ua  /  16:56, 22 Листопада 2023

Російська дезінформаційна мережа поширює неправдиву інформацію про події у Секторі Газа та в Україні. Про деталі діяльності мережі, яку займаються спецслужби РФ, розповіло ізраїльське видання Haaretz.

Фейкові повідомлення генеруються різними мовами за допомогою штучного інтелекту, розповіли розслідувачі. Ці повідомлення автоматично розповсюджуються в мережі X і можуть вплинути на будь-які вибори.

Російська дезінформаційна мережа поширює неправдиву інформацію про події у Секторі Газа та в Україні. Для цього створюють спеціальні сайти різними мовами, які повністю копіюють портали відомих інформаційних агенцій. Про деталі діяльності мережі, яку займаються спецслужби РФ, розповіло ізраїльське видання Haaretz.

У статті зазначається, що журналісти ознайомилися з матеріалами, в яких йдеться про діяльність мережі під назвою Doppelganger. Першими про її існування заговорили у Франції — тоді з’ясували, що мережа ботів у соцмережах поширювала повідомлення спеціальних сайтів, де публікувалися антисемітські зображення.

Згодом дослідники зазначили, що дезінформаційна кампанія розпочалася навіть не у жовтні 2023 року, коли в Європі відреагували на терористичну атаку ХАМАС та ізраїльтян. Перші ознаки виявили у червні, причому зробили висновок, що діяльність цієї мережі справді пов’язана з Кремлем, пише Haaretz. Зауважили, що росіяни використали "нові технологічні можливості". Наприклад, штучний інтелект вигадував провокаційний контент, який "додавав палива в і без того вибухове онлайн-середовище".


Потім дослідники зрозуміли, чому кампанія отримала назву Doppelganger чи "двійник". Зокрема, в мережі знайшли точні копії сайтів Le Monde, Le Figaro, Le Parisien (Франція), Der Spiegel, Süddeutsche Zeitung, Die Welt, Bild (Німеччина), ізраїльські сайти Mako, Liberal, "Єврейський журнал" (Ізраїль).

Ізраїльське видання привело кілька брехливих меседжів, які виявили, наприклад, на дублі великого інформаційного порталу ізраїльтян Walla News. При цьому фейковий сайт почав працювати одразу після 8 жовтня і повністю повторював колірне рішення та стилістику оригінального порталу.

Росіяни публікували написані на івриті "новини", в яких йшлося про антисемітські погроми в Дагестані, в яких звинувачували спецслужби України та Туреччини. Також розповіли про нібито втечу президента США Джо Байдена з Білого дому, коли у Вашингтоні розпочалися антиєврейські виступи. Були статті, в яких стверджували, що "глобальний антисемітизм знаходиться в руках Байдена, антисемітизм і шлях знищення Ізраїлю є невід’ємною частиною лівої ліберальної ідеології".


Фальшиві та оригінальні ізраїльських порталів qezizirritkant


На сайті-дублі FoxNews (fox-news.in) публікували статті, спрямовані на англомовну аудиторію. Наприклад, повідомляли, що нібито "фінансову допомогу буде перенаправлено з України до Ізраїлю". Також зазначали, що "Київ шантажує США програшем у війні з РФ".


Фальшивий Fox News - фальшиві новини


Для німецькомовної аудиторії росіяни писали, що зростання цін на газ - наслідок подій в Ізраїлі: "політика Ізраїлю сприяє енергетичній кризі, з якою стикаються країни ЄС після вторгнення Росії в Україну", - йшлося в статті, написаній спецслужбами РФ.

Фальшивий Дер Шпігель

Ще один напрямок — використання мережі X (раніше Twitter) для поширення дезінформації, розповіли медіа. Для цього було створено 6 тис. фейкових облікових записів, які протягом однієї ночі опублікували 27 тис. повідомлень про ситуацію в Ізраїлі. За словами дослідника, з яким поспілкувалися журналісти, для створення такого масиву повідомлень використовували штучний інтелект. Програма генерувала повідомлення різними мовами, причому оператор мав можливість легко масштабувати свою роботу.

"Якщо оператор вирішить зірвати будь-які великі вибори або посилити напруженість під час серйозної кризи, він точно зможе це зробити", - наголосив співрозмовник.

Вгору