П’ять порад пацієнтам: на що варто звернути увагу при виборі сімейного лікаря

Источник:  vchasnoua.com  /  16:16, 6 Апреля 2021

Існує кілька простих ознак, за якими кожен може перевірити рівень розвитку м'яких навичок свого лікаря чи лікарки і так зрозуміти, наскільки у вас вийде знайти спільну мову

Вже більше двох років українці мають право вільно обирати сімейних лікарів. Медична реформа створила умови, за яких кожна людина може знайти лікаря чи лікарку, яким довіряє та з якими комфортно саме їй. Для того, аби правильно обрати сімейного лікаря, варто звернути увагу на декілька пунктів:

1. Демонструє залученість.

Лікар або лікарка з розвиненими м'якими навичками одразу намагатиметься встановити з вами контакт. Зверніть увагу, чи уважно він чи вона вас слухає, чи вміє співпереживати та відчувати ваш емоційний стан? Чи звертається до вас тактовно і доброзичливо на ім'я? Чи показує налаштованість на діалог?

Лікар або лікарка з розвиненими м'якими навичками ніколи не критикуватиме вас за стиль життя, зовнішній вигляд, приналежність до різних спільнот чи культур, або за наявність хронічних захворювань, як, наприклад, ВІЛ. Такі лікарі розуміють як працювати з різними категоріями пацієнтів, спираючись на принципи доказової медицини.

2. Має широке сприйняття.

Зверніть увагу, наскільки детально розпитує вас лікар чи лікарка про історію хвороби. Чи він/вона підходить до питання комплексно? Чи враховує деталі, особливості життя та різноманітні фактори не лише про ваш стан здоров'я, але й про середовище та атмосферу, в яких ви існуєте? Чи фокусується виключно на виході з гострого стану? Запитайте про профілактику, яка доречна саме для вас, і подивіться, чи матиме він/вона наснагу пояснити вам переваги профілактики, чи порадить корисні джерела і літературу, які є доказовими і викладені в доступній формі для пацієнтів, чи посилатиметься на авторитетні дослідження, зокрема міжнародні? А якщо в лікаря або лікарки напоготові є роздруковані примірники загальних порад щодо частих запитань, це гарний сигнал, що він/вона уважно ставиться до своїх пацієнтів та працює над покращенням комунікації та освітою.

3. Пояснює та поширює знання.

Лікар або лікарка з добре розвиненими м’якими навичками демонструє готовність обговорити та пояснити призначене лікування. Поцікавтеся, за якими протоколами він/вона лікує, чи читає першоджерела і останні дослідження. Якщо ще й англійською — то, схоже, ви вхопили джекпот ;). Такий лікар або лікарка відкрито ділиться інформацією, не робить з медицини таємного закритого знання, проводить лекції, онлайн-виступи, веде освітню діяльність в соцмережах.

До речі показовою є позиція лікаря чи лікарки до публічної активності. Дізнайтеся, чи користується він/вона соціальними мережами, можливо веде блог з порадами, власним прикладом просуває здоровий спосіб життя та вакцинацію в соцмережах та місцевих ЗМІ. Декларація з медичними селебріті -- завжди приємний бонус:)

4. Поважає час та вміє планувати

Гарний показник високих організаційних навичок, як би банально не звучало, — вчасно розпочатий прийом та дотримання часових рамок.

Лікар чи лікарка з розвиненими м'якими навичками намагається своєчасно комунікувати з пацієнтами, використовує сучасні засоби комунікації та програми для спрощення ведення клієнтів. Він/вона адекватно відреагує на пропозицію онлайн-консультації, запропонує, яким чином краще тримати зв'язок, коли і куди писати чи дзвонити. Така лікарка або лікар вміє будувати доречні межі між робочим і особистим простором: адже профі не має бути в доступі 24/7 і це також важливо правильно доносити пацієнтам.

5.Позиція та розвиток

Звичайно, пацієнту не є очевидним, якою є лікарська мотивація. Тож звертайте увагу на деталі: часом в лікарському кабінеті можна побачити дипломи та відзнаки, це може стати приводом поцікавитись, чи бере він участь у лікарських об'єднаннях та асоціаціях, чи відвідує профільні конференції та семінари.

Лікар з розвиненими софт скілз розвиває свій бренд, тож радо поділиться інформацією, яка працює на його просування. Такі лікарі залюбки дають коментарі медіа і врешті самі стають лідерами думки.

Тож, якщо ви досі не знайшли свого лікаря, не маєте декларації чи плануєте, з якихось причин, обрати іншого лікаря/лікарку, список усіх медзакладів і лікарів у вашому місті можна знайти на сайті Національної служби здоров’я України (НСЗУ). Тут є інформація про сімейних лікарів державних і приватних клінік, і лікарів-ФОПів.

Матеріал підготовлено спільно з соціальною кампанією «Твій сімейний лікар». Сайт та Facebook-сторінка проєкту.

Наверх