"Інвентаризація" приміщень, або що робити, якщо на окупованій території забирають ваше житло?

Джерело:  v-variant.com.ua  /  11:10, 14 Листопада 2023

Останнім часом на тимчасово окупованих територіях України «влада» загарбників прискорила процес «інвентаризації» жилих приміщень, щоб знайти незаселені (пусті) квартири або домівки. Після виявлення таке житло переоформиться за документами російської федерації та буде або продаватися, або надаватися для проживання іншим особам

Як вберегти своє житло, яке забирає окупаційна влада? Чи можна зробити це дистанційно з України або Європи? Та чи буде відповідальність українцям, які переоформили житло за російським законодавством? Відповіді вже в матеріалі

Останнім часом на тимчасово окупованих територіях України «влада» загарбників прискорила процес «інвентаризації» жилих приміщень, щоб знайти незаселені (пусті) квартири або домівки. Після виявлення таке житло переоформиться за документами російської федерації та буде або продаватися, або надаватися для проживання іншим особам.

Східний Варіант дізнався, чи можуть українці та українки, які виїхали з окупованих територій, зберегти своє житло, та що потрібно для цього робити.

Забирають те, що уціліло

Минулого місяця окупантська «влада» в тимчасово окупованому Маріуполі оголосили про проведення так званої «інвентаризації» будинків. Повідомлялося, що вона торкнеться порожнього житла в місті. Причини такого рішення зрозумілі — окупанти намагаються забрати в маріупольців навіть те, що змогло уціліти під час блокади та боїв за місто.

«Формують робочі групи, які будуть ходити та виявляти власників. При їх відсутності, заноситимуть будинок до відповідного списку. Протягом року окупанти формували списки так званого «безхазяйного» житла. По суті — це намагання «легалізувати», а фактично привласнити чуже майно окупантами, посилаючись на відсутність власників»,повідомляли в Маріупольській міській раді.

на окупованій території забирають житло_02

Маріупольська міська рада повідомила про «інвентаризацію» житла в окупованому місті. Джерело: телеграм-канал Маріупольської міської ради

Подібні процеси відбуваються й на інших тимчасово окупованих територіях України. Постає питання: що робити людям, щоб вберегти своє житло?

Чи не єдиним способом врятувати житло є особиста присутність та переоформлення житла за російським законодавством. Та на початку жовтня росія заборонила в’їзд українцям та українкам через більшість третіх країн. Тепер в’їхати в росію, щоб дістатися тимчасово окупованих територій та власної домівки, можна лише через КПВВ «Лудонка» в Псковській області та через аеропорт «Шереметьєво». Та навіть ці шляхи несуть небезпеку.

У соціальних мережах повідомляють, що в аеропорті «Шереметьєво» українців та українок ретельно перевіряють, вимагають показувати всі соціальні мережі, перевіряють навіть лайки на інших постах та конфіденційну інформацію. Якщо виявляють будь-які ознаки підтримки України — людину не пропускають та депортують.

на окупованій території забирають житло_02

Українці розповідають про перевірки в росії. Джерело: телеграм-канал «Мариуполь сейчас»

Про те, чи можна дистанційно вберегти своє житло на тимчасово окупованих територіях та як це зробити, Східний Варіант проконсультувався з експертами

Що робити, якщо житло забирають?

Про механізм дій у таких випадках Східному Варіанту розповіли в Офісі Омбудсмена. До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини вже надходять звернення про незаконне захоплення житла окупантами. Це вкотре підкреслює ігнорування росією норм міжнародного гуманітарного права, зокрема, Женевських конвенцій 1949 року та Гаазьких конвенцій 1907 року.

«Власники фактично залишаються без житла, оскільки їх майно незаконно конфіскують та використовують для переселення росіян. Є випадки, коли місцеві мешканці повертаючись додому, виявляють у своїх помешканнях російських солдатів, або чиновників окупаційної влади, але навіть після цього власникам не повертають квартиру, а примусово виселяють», — розповідають в Офісі Омбудсмена.

на окупованій території забирають житло_05

Зруйнований Маріуполь після бойових дій. Фото: Alexander Ermochenko

Якщо ви стали свідком або жертвою незаконного захоплення житла, ви можете повідомити про це правоохоронні органи на підконтрольній Україні території, радить Офіс Омбудсмена. Це допоможе зафіксувати злочин та забезпечити правосуддя в майбутньому.

Звернутися до правоохоронних органів можна навіть якщо у вас не залишилося документів права власності. У такому випадку питання про власність вирішуватиметься під час досудового розслідування, де врахують усі наявні обставини та свідчення.

На зверненні до правоохоронних органів у випадках відбирання житла наполягають і експерти Центру прав людини «ZMINA». Звернутися з такою заявою можна до Національної поліції, Служби безпеки України чи прокуратури. Зробити це можуть як самі потерпілі, так і їхні родичі, друзі, знайомі, а також ті, хто став свідком такого випадку. Подати заяву про захоплення вашого житла можна не зважаючи на те, коли це відбулося — нині чи кілька років тому.

Заяву до поліції можна подати особисто, звернувшись до найближчого поліцейського відділу, або дистанційно телефоном чи на електронну пошту. Повідомити про злочин можна за номером 102 (цілодобово) чи за телефоном гарячої лінії (0894) 200–18–67.

Подати заяву до Служби безпеки можна електронною поштою на адресу callcenter@ssu.gov.ua або за номером +38 (044) 256–99–91.

Протягом доби слідчий або прокурор внесуть відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати слідчі дії.

Звернутися безплатно за додатковою інформацією щодо подання документів про злочин переселенці та переселенки можуть до різних громадських організацій:

Благодійний Фонд «Право на захист». Офіційний сайт. Лінія допомоги: +38 (099/о68/093) 507 50 90. Спеціалісти фонду також розробили чатбот «Юридичний порадник для ВПО», де цілодобово можна отримати правову допомогу.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги в Україні — 0800 213 103 (цілодобово та безоплатно зі стаціонарних і мобільних телефонів у межах України).

Благодійна організація «Восток СОС» також надає безплатні правові консультації переселенцям. Звернутися можна за телефонами гарячої лінії: 0 800 332 614, +380 99 710 48 72, + 380 99 311 53 14, +380 96 108 60 46

Детальну інструкцію від Центру прав людини «ZMINA» можна почитати за посиланням.

Євген Воробйов

Адвокат ГО «Платформа прав людини» Євген Воробйов розповідає, що репресалії (примусові дії — ред.) стосовно людей та їхнього майна під час війни заборонені міжнародним правом.

Це прописано в Конвенції про захист цивільного населення під час війни, а саме в ст. 33, 46, 53. У ч.2. ст.8. Римського статуту Міжнародного кримінального суду під «воєнні злочини» потрапляють дії проти осіб або майна, у тому числі його привласнення. Тож окупаційній владі заборонено змінювати власника майна, а націоналізація житла розцінюється як воєнний злочин.

Адвокат радить перед тим, як звертатися до правоохоронних органів, зібрати якомога більше інформації від свідків:

«Слід якомога більше отримати інформації від сусідів, жеків тощо про те, хто проживає у вашому помешканні та на якій підставі. Чим більше інформації отримаєте, тим краще. Можливо на сайтах окупаційної влади вже є відповідні рішення тощо, просити знайомих, які там залишилися, допомогти в отриманні інформації».

Після цього вже звертатися до правоохоронних органів. Також, можна звернутися до Міжнародного кримінального суду шляхом заповнення відповідної заяви на вебсайт.

Чи буде відповідальність за перереєстрацію житла за російськими законами?

В Україні ще немає прийнятого рішення про те, як реагувати на випадки переоформлення майна на тимчасово окупованих територіях.

Адвокат Євген Воробйов вважає, що такі дії можуть кваліфікуватися правоохоронцями України за ст. 111–1 КК України як колабораційна діяльність у частині підтримки рішень та дій держави-агресора.

Раніше Представниця Уповноваженого Верховної Ради України із захисту прав осіб, які постраждали внаслідок війни, Ольга Алтуніна розповідала Східному Варіанту, що термін ув’язнення отримають лише ті, хто співпрацював з окупаційною владою.

Ольга Алтуніна

«Різними способами, але вони (окупанти — ред.) змушують людей отримувати ці паспорти й ми людям роз’яснюємо, що задля захисту свого життя, здоров’я, майна, вони можуть отримувати російські документи, що після деокупації буде процедура відмови від російських паспортів», — розповідала Ольга Алтуніна.

Звичайно, Східний Варіант радить подбати про свою безпеку та не відвідувати тимчасово окуповані території навіть задля переоформлення житла. Дії російської влади та наслідки такої поїздки складно передбачити. Після деокупації мешканці та мешканки зможуть повернутися в уцілілі домівки за чинними українськими документами. Але до моменту звільнення цих територій окупанти будуть працювати за своїми законами, не враховуючи міжнародні чи українські норми.

***

Повідомити про незаконні дії з боку окупаційної влади для подальшої фіксації порушень можна Уповноваженому, звернувшись:

• за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

• на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

• на гарячу лінію: 0800501720;

• за тел. 044 299 74 08.

Вгору