"Книга" Зеленського та обстріл Бахмута: які фейки поширювала роспропаганда минулого тижня?

Джерело:  v-variant.com.ua  /  08:21, 30 Жовтня 2022

Бажання висміяти українські збройні сили з боку пропагандистів часто призводить до появи абсолютно абсурдних фейків, які поширюють проросійські Телеграм-канали

У проросійських Телеграм-каналах Донеччини невпинно «штампують» фейки про українського президента та ЗСУ. «Східний Варіант» зібрав найяскравіші з тих, що були опубліковані минулого тижня.

Бажання висміяти українські збройні сили з боку пропагандистів часто призводить до появи абсолютно абсурдних фейків, які поширюють проросійські Телеграм-канали.

Зокрема, минулого тижня, з 17 по 23 жовтня, росіяни традиційно намагалися звинуватити українських військових в обстрілі українських міст, поширювали мультик з висміюванням українців та розпускали фейки про «погане ставлення поляків» до України.

«Східний Варіант» руйнує російську дезінформацію та розповідає, чому вигадки, поширені у пабліках Донеччини, є абсолютною нісенітницею.

«Книга Зеленського»

Один з найяскравіших фейків російської пропаганди стосується так званої «книги Зеленського». У новині йдеться про те, що український президент Володимир Зеленський видає книгу «Моя боротьба», оформлену ідентичну до тієї, яку свого часу написав Адольф Гітлер — «Mein Kampf».

книга зеленського фейк

Автори повідомлення публікують нібито «обгортку» цієї книги, яка дивом дуже схожа на обгортку згаданої книги Гітлера.

Коментують пропагандисти цю новину лаконічно:

«Суть не сховаєш».

Однак, це повна вигадка. Володимир Зеленський не видавав та не анонсував жодних книжок.

Не обійшлося у цьому фейку і без звичних ляпів російської пропаганди. Навіть попри те, що тексту на палітурці небагато, росіяни не впоралися з правильним написанням прізвища українського президента. Вийшло «Зєлєнський» замість «Зеленський». Смішний і недолугий фейк росіян.

«Мультик про Україну»

Ілюзію про те, що Україну нібито не підтримують у світі, росіяни намагаються нав’язати своїй аудиторії уже тривалий час.

Так, пропагандистські ресурси поширили «мультик про Україну», в якому присутні вже звичні наративи про нацизм в Україні. Разом з цим редактори ресурсу «Алчевские новости» супроводжують «мультик» інформацією про те, що його нібито випустив ізраїльський телеканал ІНН.

ракета

Скріншот з мультика

Та такого телеканалу не існує. Вперше мультик був опублікований в івритомовному Телеграм-каналі з 1400 підписників INN:

Цей Телеграм-канал транслює виключно російську пропаганду та позиціонує себе як «антифашистський».

Разом з тим, самі ж російські медіа підтверджують, що автором «мультика» є росіянка.

«Найгірший сусід»

А це недолуга спроба посварити українців та поляків. Для цього пропаганда використала ще один популярний метод дезінформації — представлення сумнівних каналів комунікації у вигляді «популярних закордонних ресурсів».

Так у повідомленні йдеться про опитування, яке нібито провели на польському поважному ресурсі.

скрін

Так виглядає це псевдоопитування

Автори запитали, кого поляки вважають найгіршим сусідом, і більшість нібито відповіла — «українці».

Однак, це не більше ніж фейк, оскільки «популярний ресурс», насправді має лише 144 читачі, та створений у липні 2022 року.

Хто стріляє ракетами С-300?

Пропагандисти вкотре намагаються поширити тезу про те, що самі українці обстрілюють свої міста.

Цього разу вони поширили дезінформацію про те, що ракети С-300, від яких регулярно страждає український Миколаїв та інші міста, використовуються виключно для протиракетної оборони.

Таким чином, автори повідомлення доходять до «висновку», що ракета, яка влучила у житловий будинок в Миколаєві та вбила людину, належить українській ПВО.

Однак, не секрет, що росіяни вже давно використовують вказані ракети для ударів по наземних цілях.

ракета

Так виглядає ракета С-300 у повітрі. Їх випускають в тому числі і з території Білорусі Фото Defense Express

Ось російські військові цими ракетами завдали ударів по Куп’янську. Трішки раніше обстріляли Запоріжжя. А ось — Запорізьку область. І це лише за дводенний період.

Українські військові експерти навіть аналізували, чому росіяни використовують саме ці ракети для вбивства українців. На їхню думку, це може бути викликано складнощами логістики, а також бажанням завдати більших уражень та посіяти паніку серед цивільних.

Маніпуляція в дії

Телеграм-канали Донеччини поширили відеосюжет, знятий пропагандистами, у якому розповідається про долю людей із Бахмута. Як розповідають вони самі, військові ЗСУ намагалися евакуювати їх з міста через обстріли російських військових.

Однак, автори сюжету маніпулятивно демонізують ЗСУ, стверджуючи, що саме українські військові обстрілювали місто та силою забирали людей з їхніх будинків.

Обстріляний росіянами Бахмут

Обстріляний росіянами Бахмут Фото Донецької ОДА

Насправді ж Бахмут досі під контролем ЗСУ, а якраз росіяни завдають чисельних обстрілів по цивільній інфраструктурі, в тому числі використовуючи й заборонену Женевською конвенцією зброю, зокрема касетні снаряди.

***

«Східний варіант» щотижня публікуватиме спростування російських фейків, які поширюються у Телеграм-каналах Донеччини, аби продемонструвати, до яких інструментів маніпуляції та дезінформації вдається ворог на інформаційному фронті.

Вгору