Евакуація для всіх: як маломобільним людям виїхати з окупації?

Джерело:  v-variant.com.ua  /  11:54, 20 Травня 2024

Як відбувається виїзд маломобільних людей? Що потрібно знати? Та як звернутися по допомогу?

На тимчасово окупованих територіях залишаються люди, яким складно подолати довгий шлях до підконтрольної частини України через стан здоров’я чи вік. Утім, евакуація цим людям гостро необхідна. Як відбувається виїзд маломобільних людей? Що потрібно знати? Та як звернутися по допомогу? Східний Варіант дізнався в організації Helping To Leave.

Станом на зараз виїзд з ТОТ можливий тільки через територію рф. Далі на людину очікує гуманітарний коридор Колотилівка — Покровка у Сумській області.

За словами кураторки маломобільних евакуацій з ТОТ у Helping To Leave Софії Гедзенко, цей коридор певною мірою можна використовувати, однак частину шляху люди долають пішки. Тож маломобільним громадянам потрібен візок і людина, яка зможе допомогти з перевезенням.

Евакуація з ТОТ маломобільних людей

Ілюстративне фото: Тетяна Романюк. Національний комітет Товариства Червоного Хреста України

“Зараз у нас є можливість домовлятись із Червоним Хрестом, аби вони зустрічали в сірій зоні, але працівники організації не можуть дійти до російського КПП, тому частину шляху все одно повинен хтось допомогти подолати маломобільній людині”, — зазначає кураторка Helping To Leave.

Однак, потрібно зауважити, що гуманітарний коридор Колотилівка Покровка не підійде для евакуації лежачій людині. У такому випадку необхідно обирати інший шлях для виїзду та обов’язково звертатися за консультацією до волонтерів.

Евакуація лежачих людей

“Щомісяця ми допомагаємо з евакуацією лежачим людям. Поширений діагноз — перелом шийки стегна. Люди з переломом шийки стегна не можуть ходити чи сидіти, тому під час евакуації задіюється машина “швидкої”, яка має відвезти до потрібного міста. Вже з міста разом із супроводом необхідно їхати туди, де наступна “швидка” зможе довезти до кордону підконтрольної території України чи ЄС”, — розказує пані Софія.

Евакуація з ТОТ маломобільних людей

Фото: Facebook Helping To Leave

Тобто, маломобільні люди, що вимушені самостійно долати шлях, отримують супровід під час евакуації, зокрема допомогу та медичний догляд.

Евакуація з ТОТ маломобільних людей

Фото: Facebook Helping To Leave

У Helping To Leave розповідають, що евакуйовують, зокрема, хворих у досить складному стані. Наприклад, літніх людей після інсульту. Зазвичай на підконтрольній території після приїзду їх зустрічають рідні. Далі ці люди отримують потрібне лікування.

Евакуації здійснюють також з тваринами. Головне, повідомити волонтерам заздалегідь про їхню наявність.

Евакуація з ТОТ маломобільних людей

Фото: Facebook Helping To Leave

Як підготуватися до евакуації?

Фахівці Helping to Leave акцентують, що маломобільна людина перед виїздом має розуміти свої можливості: скільки може або не може сидіти, чи здатна стати на ноги, чи їй потрібен супровід та які ліки приймає. Якщо ініціатива стосовно евакуації поступила від родичів, тоді вони мають розповісти волонтерам про поточний стан людини, аби знати, які ресурси задіяти для евакуації.

Як зазначає Софія Гедзенко, з документів абсолютно необхідний — тільки паспорт (або паспорти, всі, які є, включно з примусово отриманими російськими паспортами). Щодо медичних документів, які підтверджують діагноз, то краще їх мати, бо це може спростити перехід кордону. Але це не обов’язково.

Проте, пані Софія зауважила, що головне — наважитись на цей шлях і налаштувати себе, що все пройде добре, адже на вільній території України чекають.

Алгоритм евакуації маломобільної людини з тимчасово окупованих територій

  • Звернення до чат-боту «Helping to leave», аби повідомити, що планується евакуація маломобільної людини з ТОТ;
  • Із заявником зв’язується медгрупа, яка уточнює всі деталі щодо стану маломобільної людини;
  • Розпочинається процес евакуації;
  • У процесі підготовки до евакуації з ТОТ іноді волонтери зв'язуються з місцевими, й для виїзду до лінії розмежування використовують звичайні автомобілі, які пристосовують для маломобільних людей;
  • На підконтрольній території людину, у разі потреби, зустрінуть медики та спеціальний транспорт.

Раніше Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій разом з волонтерськими організаціями Helping to leave та Help people опублікували алгоритм дій у випадку евакуації маломобільних людей.

Евакуація з ТОТ маломобільних людей

Фото: Мінреінтеграції

Яку допомогу може отримати маломобільна людина після виїзду з ТОТ?

У ситуації, коли людині на підконтрольній території України потрібне житло, медичний догляд, психологічна допомога, перевезення або оформлення документів, організація Helping to Leave зі співпрацею з іншими партнерами може допомогти зі забезпеченням базових потреб. Зокрема, житло матиме зручні умови для маломобільної людини. Адже є чимало кейсів, коли самотнім людям немає до кого їхати на вільній частині України.

Евакуація з ТОТ маломобільних людей

Шелтер для переселенців. Ілюстративне фото: Олег Синєгубов, голова Харківської ОДА

Окрім того, людина може розраховувати на перебування у шелтері, поки вирішується питання з оформленням соціальних виплат і пошуку житла. На кожному кроці людина не одна. Увесь процес евакуації триває під контролем спеціалістів.

Як звернутися по допомогу?

Якщо ви або ваші близькі потребують безпечної та безоплатної евакуації з тимчасово окупованих або прифронтових територій, чи з території рф, залишайте заявку в організації Helping to Leave:

  • через Telegram-бот @helpingtoleave_bot;
  • або за номером: +38 (093) 17-76-458.

Також можна звернутися до Мінреінтеграції:

  • на спеціальний чат-бот, створений для українців, які потребують евакуації — Mine 1548 Help Bot;
  • цілодобова гаряча лінія з кризових питань за номером: 15-48;
  • через мобільні застосунки WhatsApp/Telegram/Viber за номером: +38(096) 07-88-433.
Вгору