Як відновити українські документи, якщо людина перебуває в окупації чи рф

Джерело:  v-variant.com.ua  /  11:29, 14 Березня 2024

Як відомо, на тимчасово окупованих територіях України та у рф тамтешня влада активно просуває отримання російського паспорта. Український паспорт поки ще можна використовувати, але це може змінитися в будь-який момент. Але у часи повномасштабної війни втрата документів стала поширеним явищем

Як відновити персональні українські документи, якщо особа знаходиться в окупації або рф? Які труднощі будуть, якщо людина перебуватиме без українських документів? Чи зможе вона з рф потрапити до України, якщо в неї немає українських документів? І куди можна звернутися за допомогою?

Як відомо, на тимчасово окупованих територіях України та у рф тамтешня влада активно просуває отримання російського паспорта. Український паспорт поки ще можна використовувати, але це може змінитися в будь-який момент. Але у часи повномасштабної війни втрата документів стала поширеним явищем. Східний Варіант розібрався з експерткою «Донбас СОС» Віолетою Артемчук, чи можна відновити українські документи, перебуваючи в окупації чи рф.

Про строк дії документів можна не хвилюватися

Під час воєнного стану в Україні персональні документи продовжують мати чинність навіть після закінчення строку дії. Це стосується як паспорта-книжечки, так і ID-картки. Про це йдеться в постанові Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації актів законодавства у сфері міграції в умовах воєнного стану», що набрала законної сили 26 жовтня 2022 року. Відповідно до постанови, паспорт у вигляді картки, строк дії якого закінчився за 30 днів до 24 лютого 2022 року та після цієї дати, залишається чинним документом посвідчення особи. Його треба буде обміняти за першої можливості або протягом 30 календарних днів після скасування воєнного стану.

Якщо строк вклеювання фото за досягання 25 чи 45-річного віку в паспорт-книжечку настав за 30 днів до 24 лютого 2022 року чи пізніше цієї дати, то цей документ також залишається чинним. Вклеїти нову фотокартку відповідно до досягнутого віку треба протягом 30 календарних днів після скасування воєнного стану. Або за першої можливості.

відновити українські документи

Фото ілюстративне. Джерело: Державна міграційна служба України

Отже, якщо українець перебуває на тимчасово окупованих територіях чи у рф, і в нього закінчився строк дії персональних українських документів, він може не перейматися. Документи продовжать діяти протягом воєнного стану та протягом 30 днів після його скасування.

Працює для українців процедура продовження строку дії закордонного паспорта. Вона запроваджена на період дії воєнного стану плюс один рік із дня його припинення.

Така процедура орієнтована насамперед на громадян, які вимушено залишили Україну. У Міністерстві закордонних справ радять за першої можливості все ж оформляти новий закордонний паспорт. Подавати документи на продовження паспорта можливо не раніше, ніж за 2 місяці до закінчення строку його дії.

Що робити, якщо документи пошкоджені

Якщо в людини, яка знаходиться на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) чи у рф, пошкодилися українські персональні документи, то справа складніша. Відновити документи дистанційно, перебуваючи на ТОТ чи рф, неможливо.

Відновити українські персональні документи можна:

На території України.

У Посольствах України на території інших країн, у тому числі Республіки Білорусь.

Або в паспортних сервісах, які працюють у країнах Європи.

Але тоді постає питання, як виїхати з тимчасово окупованих територій чи рф для того, щоб їх відновити.

Якщо в людини втрачені чи сильно пошкоджені українські документи, виїхати з рф чи окупованих територій можна спробувати через контрольний пункт пропуску (КПП) «Колотилівка-Покровка», який знаходиться на російсько-українському кордоні з Бєлгородської до Сумської області. Наразі це єдиний працюючий кордонний пункт між Україною та росією. Він працює тільки в одну сторону — з росії до України.

відновити українські документи

Фото: Суспільне.Суми

Пропустити через «Колотилівку-Покровку» українців можуть навіть без наявності українського паспорта, пояснює головна координаторка ГО «Донбас СОС» Віолета Артемчук. Людині бажано мати при собі хоча б копію українського паспорта, або українське свідоцтво про народження. Якщо немає і таких документів, то людину також можуть пропустити в Україну. Але в такому випадку українцям треба приготуватися до довгої співбесіди з українськими спецслужбами.

«Якщо документи були в людини, то є шанс, що її дивитимуться в базах, знайдуть і пропустять. Але треба готуватися, що співбесіда з представниками силових структур на кордоні буде довшою.

Якщо буде тільки копія українського паспорта, то буде така ж сама ситуація», — пояснює Віолета Артемчук.

відновити українські документи

У лютому цього року Кабінет Міністрів України затвердив реалізацію експериментального проєкту щодо оформлення тимчасового посвідчення громадянина України для тих, хто перебуває на окупованих територіях чи рф. Відповідно до нього, родичі людини, яка перебуває у рф чи окупації, можуть оформити на нього в органах Державно-міграційної служби (ДМС) тимчасове посвідчення громадянина України. У службі людина перевіряється, і якщо є всі підстави вважати її громадянином України, її родичам видадуть такий документ. Віолета Артемчук зазначає, що в такому випадку родичам потрібно подумати, як передати людині цей документ на ТОТ чи у рф. На цей момент це можливо через перевізників за певну суму коштів або через знайому людину.

З тимчасовим посвідченням громадянина України людина зможе виїхати через КПП «Колотилівка-Покровка», навіть якщо в неї немає із собою інших українських документів.

Але варто зазначити, постанова Кабміну про тимчасове посвідчення громадянина України була прийнята 23 лютого 2024 року й набере чинності через 20 днів після цього. Тобто, проєкт офіційно запрацює з 11 березня.

Якщо українець отримав російський паспорт, то в нього буде можливість потрапити до Республіки Білорусь (РБ). Без російського паспорта до РБ не пропустять, пояснює Віолета Артемчук. У Білорусі людина зможе звернутися до Посольства України та подати заяву про відновлення українських документів. Але така процедура не буде швидкою. Експертка «Донбас СОС» каже, що іноді люди чекають нові документи три-чотири місяці.

У чому перевага такого способу? Маючи вже українські відновлені документи, людина зможе з рф виїхати до Європи. Маючи тільки російський паспорт, це буде неможливо.

Також у Білорусі працює кордонний пункт пропуску з Україною «Мокрани — Доманове». Але знову ж таки, щоби потрапити до Білорусі, потрібен російський паспорт. Тільки з українським туди не пустять. Тому, якщо людина бажає виїхати до України, не маючи при собі документів, вона може скористатися російсько-українським пунктом «Колотилівка — Покровка».

відновити українські документи

Пункт пропуску «Доманове». Фото: Вікіпедія

На території Європи українці також можуть відновити персональні документи. Для цього в деяких країнах працюють підрозділи «Паспортного сервісу». Вони є в чотирьох містах Польщі (Варшава, Краків, Ґданськ, Вроцлав), у Туреччині (Стамбул), Словаччині (Братислава), Чехії (Прага) та Німеччині (Берлін). Там українці можуть отримати такі послуги:

  • оформлення ID-картки чи закордонного паспорта (у тому числі замість втраченого або викраденого);
  • обмін ID-картки чи закордонного паспорта (у зв’язку із закінченням строку дії, зміною інформації, непридатністю до використання);
  • обмін паспорта зразка 1994 року на ID-картку (за бажанням чи в разі непридатності);
  • одночасне оформлення закордонного паспорта та ID-картки;
  • обмін посвідчення водія.

Але цей спосіб стосується більше тих, хто вже знаходиться в країнах ЄС. Адже без українських документів або тільки за наявності російського паспорта людина не зможе виїхати з рф до Європи.

Що робити молодим українцям з окупованих територій, які ніколи не отримували українські документи?

Мова йде переважно про молодих людей, які народилися в Донецькій, Луганській областях або Криму, мають українське свідоцтво про народження, але паспорт отримували вже російський. У такому випадку людина може виїхати через КПП «Колотилівка — Покровка» та «Мокрани — Доманове», показавши при цьому українське свідоцтво про народження. Уже в Україні людина зможе податися на українські документи.

Якщо дитина має свідоцтво про народження від рф чи «днр», то вона є ще неповнолітньою. І виїзд здійснюватиметься з батьками. У такому разі Віолета Артемчук радить краще скористатися пунктом пропуску «Колотилівка — Покровка». В Україні батьки вже зможуть подати заяву на отримання українських документів для своєї дитини.

До того ж в Україні діє процедура, за якою мешканці тимчасово окупованих територій можуть оформити українське свідоцтво народження для своєї дитини. У 2022 році набрали чинності зміни до Цивільного процесуального кодексу України, зокрема до статті 317, якими спрощується встановлення юридичного факту народження або смерті на ТОТ.

Щоб оформити українське свідоцтво про народження дитини, мешканцям ТОТ треба підготувати заяву та звернутися до будь-якого українського суду за межами ТОТ. Для цього треба подати документи: заяву про встановлення факту народження, копії доказів, що підтверджують факт народження, копії паспортів та РНОКПП заявника, копії паспортів батьків, копії свідоцтва про шлюб, копії документів про родинні зв’язки заявника із дитиною, а також інші докази факту народження (фото, пояснення свідків). Судовий збір оплачувати не потрібно.

Після цього копію судового рішення надішлють учасникам справи негайно після його ухвалення. Або можуть одразу надіслати від суду до РАЦСу. Або ж батьки можуть самостійно звернутися до РАЦСу з рішенням суду та отримати свідоцтво про народження дитини.

Усе, що стосується документів у рф чи на тимчасово окупованих територіях, є складною темою. Експерти радять за першої можливості виїжджати звідти, поки ще є така можливість. Адже рф у будь-який момент може змінити чи ускладнити правила. І тоді люди можуть опинитися в пастці без можливості виїзду.

Куди звернутися?

Усі адреси «Паспортних сервісів» за кордоном та в Україні можна знайти за посиланням

Звернутися за додатковими консультаціями щодо документів можна на гарячу лінію «Донбас СОС»: 0 800 309 110 або на сайт

Також можна звернутися до організації Helping to leave, яка допомагає з виїздом з окупації чи рф.

Електронна пошта: info@helpingtoleave.org

Посилання на Facebook

Офіційний сайт

Вгору