Як проявляється хвороба Лайма після укусу кліща: симптоми, які варто знати

Джерело:  health.apostrophe.ua  /  17:34, 2 Червня 2023

Які міста "атакують" кліщі: фахівці назвали "лідерів" із захворювання на бореліоз

Кліщі, які активізуються у теплу пору року, є переносниками небезпечної хвороби Лайма або кліщового енцефаліту. Тому важливо знати, як розпізнати перші симптоми після укусу та як захиститися від можливого ураження. Детальніше про це розповіли експерти з Центру громадського здоров’я МОЗ України.

"Більшість випадків хвороби Лайма фіксують із травня до листопада. Це період найвищої активності іксодових кліщів. Інкубаційний період становить від 1 до 45 днів (7–14 у середньому). Сприйнятливість людей до захворювання висока. Ймовірність укусу кліща і зараження хворобою Лайма найвища серед людей, які багато часу перебувають на відкритому повітрі, особливо у лісах. Від хворого до здорової людини збудник не передається", - розповдають спеціалісти. Відповідна публікація з'явилася на сайті Центру.

Фото: Pinterest

Хвороба Лайма має кілька стадій:

  • ранню локалізовану;
  • ранню дисеміновану;
  • пізню хронічну.

Рання локалізована стадія з'являється через 1–30 днів (у середньому - через 7) після укусу кліща. Найчастіше у паховій чи підколінній ділянці виникає так звана ізольована мігруюча еритема. У третині випадків вона не розвивається, і саме це ускладнює вчасні діагностику та лікування.

"На місці укусу кліща виникає червона папула з чіткими краями. Згодом зона гіперемії розширюється, а центр - блідне. У деяких випадках еритема, що зазвичай безболісна і не свербить, може бути суцільним червоним тлом. Без лікування мігруюча еритема зберігається 2–3 тижні. У третини людей недуга завершується на цьому етапі. В інших — переходить у ранню дисеміновану стадію", - пояснюють фахівці.

Рання дисемінована стадія з'являється через 3-10 тижнів після укусу кліща і є результатом гематогенного розповсюдження збудника. На цій стадії виникають наступні симптоми:

  • шкірні доброякісні лімфоцитоми, множинні мігруючі еритеми;
  • запаморочення, краніальні невропатії, зокрема параліч Белла, менінгізм та менінгіт;
  • кістково-м’язові артралгії та міальгії;
  • серцево-судинні блокади.
  • Клінічні прояви зникають самостійно.

Фото: Getty Images

Пізня, або хронічна, хвороба Лайма може з'явитися через місяці чи навіть роки після зараження. У цьому випадку виникають неврологічні та ревматологічні прояви з переважним ураженням кістково-м’язової системи (артрити) чи нервової (нейробореліоз, хронічний атрофічний акродерматит).

"Імунітет після перенесеного Лайм-бореліозу нестерильний, можлива реінфекція із повторним розвитком захворювання. Щеплення від Лайм-бореліозу не існує", - кажуть експерти.

Як захиститися від можливої небезпеки?

  • використовуйте репеленти і захисний одяг перед тим, як вирушати до місцевостей, де можуть бути кліщі;
  • ретельно оглядайте одяг та шкіру під час і після відвідування лісу, парку.

Вгору