Діти з окупації складають вступні іспити на високі бали — у них потужна мотивація

Джерело:  vchasnoua.com  /  12:07, 1 Червня 2024

Як молоді з ТОТ вступити у ВНЗ України

В Україні з 1 червня стартувала спрощена система вступу для абітурієнтів з окупованих та прифронтових територій.

Проблема вступу в українські ВНЗ постала для школярів з початку повномасштабного вторгнення. Другий рік поспіль значна частина абітурієнтів вимушена шукати обхідні шляхи, аби здобувати вищу освіту — зокрема, через відсутність документів, які або були знищені через російське вторгнення, або ж недосяжні через те, що навчання дитина закінчувала на окупованих територіях. Через це з 2022 року напередодні вступної кампанії велика увага приділяється вступу дітей цих категорій — аби дати їм можливість здобути вищу освіту в Україні. Про це члени громадських організацій та представники освітніх центрів повідомили під час обговорення в «Медіацентрі Україна».

Віолетта Артемчук, головна директорка-координаторка ГО «Донбас СОС», пояснює: на сьогодні абітурієнти з прифронтових або окупованих територій можуть вступати без наявного в них атестату про закінчення освіти. Для зарахування програми середньої школи необхідно скласти два іспити — з історії України та української мови. У цьому випадку передбачена система, коли абітурієнти обирають собі заклад вищої освіти, при якому є так звана опорна школа, в якій уже можна скласти ці два іспити.

Після складання іспитів і заповнення освітньої декларації абітурієнтам потрібно скласти профільний іспит в обраному закладі вищої освіти. Через складність виїзду випускникам, які перебувають на окупованих територіях, ці іспити можна складати онлайн.

«Можливість спрощеного вступу у ВНЗ для молоді з окупованих територій — один з проривних кроків, які мають на меті залучити якомога більше людей до освітнього процесу. Війна триває вже 10 років, і деякі з абітурієнтів, які до нас звертаються за порадами щодо вступу, навіть року не провчилися в українських школах. Тож уявіть собі, як це — складати іспит з української мови та української історії випускнику донецької школи, який їх не вивчав чи вчив онлайн. Це було б вкрай складно зробити в умовах національного мультитесту. Хоча зауважу, що діти з Краснодону чи тієї ж Макіївки складають ці тести на доволі високі бали. Невідомо як їм це вдається і як вони вивчають ці предмети, але їх мотивація вкрай висока.

Ще одна проблема — що у 16 років діти зі староокупованих територій інколи навіть не мають атестатів, щоб надалі здобувати освіту в Україні. Тож вступити за загальною системою їм вкрай важко. І це природньо, що для молоді з окупованих територій система спрощена", — зауважує Віолетта Артемчук.

Фото: «Медіацентр Україна»

Євген Мазнев, відповідальний секретар приймальної комісії Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля, додає: графіка складання іспитів немає саме тому, щоб дати можливість якомога більшій кількості дітей їх скласти. А зважаючи на логічні складнощі на ТОТ чи прифронтових територіях, запланувати їх — неможливо.

«Приїхавши на нашу територію, абітурієнти отримують автоматично місце в гуртожитку. Крім цього, спрощена процедура дає також можливість зарахування за Квотою 2. У кожному закладі вищої освіти є певна кількість місць, передбачена під вступ абітурієнтів з ТОТ. Тобто є шанс вступити на бюджетну форму навчання», — зауважує відповідальний секретар.

Євген Мазнев також додає, що інформація про студентів із ТОТ чи прифронтових територій ретельно приховується. Навіть статистику вступу цих абітурієнтів не розголошують.

«Анонімність молоді гарантується і на етапі вступу, і під час навчання. Дані студентів, які вступають у ВНЗ з окупованих територій чи з лінії розмежування, шифруються — і їх неможливо впізнати. Це знатимуть лише представники освітнього центру», — зауважує Мазнев.

«Людей із ТОТ фсб викликає на бесіду для пояснення, навіщо вони заходять на українські державні сайти»

Валентина Потапова, керівниця напрямку національної адвокації ГО «Центр громадянської просвіти «Альменда», додає: для мешканців окупованих територій досі лишається небезпека в інтернеті. Зокрема, проблема доступу інформації - оскільки росіяни та так звана місцева влада контролюють інтернет-трафік.

«В окупації сайти блокуються, а сайти державних органів України стовідсотково блокуються. Якщо заходити на них через VPN — це відстежується провайдерами, і надалі фсб викликає людей на бесіди, де вимагає пояснень, чому на ці сайти вони заходили», — зауважує Валентина Потапова.

Громадські організації, які опікуються людьми з прифронтових та окупованих територій, цього року спільно розробили сайт «Вступ 2024» для абітурієнтів з тимчасово окупованої та прифронтової території зі всією необхідною інформацією щодо вступу. Сайт є безпечним для абітурієнтів.

Вгору