"Діти на передовій риють окопи": як росія поширює фейки про центр реабілітації із Маріуполя

Джерело:  v-variant.com.ua  /  19:54, 3 Жовтня 2023

росія продовжує створювати фейки, та маніпулювати за допомогою дітей. Пропагандистські ЗМІ та телебачення поширили маніпулятивні заяви

Пропагандистські ЗМІ ще у 2018 році почали поширювати фейкові новини про дитячий реабілітаційний центр “Республіка Пілігрим”. Наприклад, про те, що діти допомагають ЗСУ копати окопи. Після повномасштабного вторгнення російські журналісти зняли “документальний” фільм, де звинуватили реабілітаційний центр у нацистському вихованні. Східний Варіант спростовує російські фейки разом із Карпухіною Тетяною, яка є директоркою дитячого реабілітаційного центру “Республіка Пілігрим”.

Понад 23 роки Республіка Пілігрим” працює з підлітками та дітьми від 7 до 18 років. Якщо діти продовжують навчання, то центр супроводжує їх до завершення коледжу або університету.

Республіка Пілігрим антифейк

Фото: дитячий реабілітаційний центр “Республіку Пілігрим”

Реабілітаційний центр працює із дітьми, що потрапили у складні сімейні обставини. Це можуть бути проблеми із наркотичними засобами, алкогольна залежність, відсутність житла. Це стосується як і родини, звідки цей підліток, так і самого підлітка.

Республіка Пілігрим антифейк

Фото: дитячий реабілітаційний центр “Республіку Пілігрим”

Ми допомагаємо, щоб у майбутньому батьки могли поєднатися із дітьми. Спрямовуємо свої зусилля на те, щоб допомогти сім’ям комплексно. Іноді достатньо трохи тепла, турботи, піклування та матеріальної допомоги. І родина може знову бути щасливою”, — поділилась Тетяна.

Директорка розповіла, що Дитячий Центр Реабілітації “Республіка Пілігрим” виїхав із Маріуполя 24 лютого 2022 року. Перші місяці центр перебував у партнерів в селі Романківці у Чернівецькій області. Місцева церква виділила свою біблійну школу для проживання дітям та персоналу.

Республіка Пілігрим антифейк

Фото: дитячий реабілітаційний центр “Республіку Пілігрим”

Дружня до нашого фонду церква із громади Плюдергаузен в Німеччині надіслала нам запрошення для релокації та виділила приміщення для проживання. Ніхто не знав, як будуть розвиватися воєнні події, тому ми почали збирати документи для виїзду, і вже з 2 квітня 2022 року ми живимо у Німеччині, в адміністративному окрузі Штутгарт”, – розповіла директорка.

Республіка Пілігрим антифейк

Фото: дитячий реабілітаційний центр “Республіку Пілігрим”

Як дітям із реабілітаційного центру “Республіка Пілігрим” живеться у Німеччині можна почитати в матеріалі Східного Варіанта. А зараз у межах проєкту “Антифейк” Східний Варіант розбирає російські маніпуляції щодо “Республіки Пілігрим”.

Фейк: “Залучення дітей до нацистських угрупувань”

росія продовжує створювати фейки, та маніпулювати за допомогою дітей. Пропагандистські ЗМІ та телебачення поширили маніпулятивні заяви про дитячий реабілітаційний центр “Республіку Пілігрим”, який зміг евакуюватися із Маріуполя.

Офіційна представниця міністерства іноземних справ росії, Марія Захарова, заявила про “вовлечении Киевом детей в “нацистские группировки”.

Республіка Пілігрим антифейк_13

Скріншот з відео, де держслужбовець рф, який зачитує про “вовлечении Киевом детей в “нацистские группировки”

Один із прикладів заяв — це знімок екрана відео, де держслужбовець рф, зачитує про “вовлечении Киевом детей в “нацистские группировки”. Він наголосив на “детском приюте мариупольского священника Геннадия Мохненко и других детских и молодежных организаций”.

“Приют мариупольского священника Геннадия Мохненко”, — це і є дитячий реабілітаційний центр “Республіка Пілігрим”. А Геннадій Вікторович Мохненко — це засновник і керівник дитячого реабілітаційного центру “Республіка Пілігрим” та мережі реабілітаційних центрів для дорослих.

Скріншот

Скріншот із пропагандистських ЗМІ

Скріншот

Скріншот із пропагандистських ЗМІ

Після виступу держслужбовця, російські ЗМІ підхопили новину про “вовлечении Киевом детей в “нацистские группировки”, та створили велику кількість маніпулятивних матеріалів.

Спростування

Це фейк, бо коли почалась війна у 2014 році, ми зрозуміли, що навпаки занадто мало часу приділяли вивченню української мови та культурних традицій нашої країни. І сказати, що ми дітей залучали до нацистських угрупувань — це абсолютна нісенітниця”, — поділилась Тетяна.

Республіка Пілігрим антифейк

Фото: дитячий реабілітаційний центр “Республіку Пілігрим”

Директорка наголосила, що центр завжди працював відкрито. У Маріуполі до них приходили представники й представниці ЗМІ, приїжджали служби у справах дітей. Багато років “Республіка Пілігрим” працювала із мерією.

Наші діти завжди відвідували школу, гуртки. Багато спілкувалися з однолітками. Так, ми реабілітаційний центр, тому надаємо перевагу духовному зростанню дитини. Тому що потрапляючи до нас, діти травмовані. Вони очікують більше уваги, потребують захисту та підтримки. Ми маємо вправи із психологом, духовне відродження та освітній розвиток. Проте ніколи в нашому розкладі не було напрямку роботи із “нацистського виховання””, — розповіла Тетяна.

Республіка Пілігрим антифейк

Фото: дитячий реабілітаційний центр “Республіку Пілігрим”

Жінка поділилась, що їй було дивно чути схожі заяви від російських ЗМІ.

Ми бачили коротенький фрагмент російського телебачення, ніби “документального” фільму із Маріуполя після окупації. Там показували, як по нашому центру ходить чоловік, він розкриває двері дитячих кімнат, порпається в їх речах…” — пригадала директорка.

Республіка Пілігрим антифейк

Фото: дитячий реабілітаційний центр “Республіку Пілігрим”

Зі слів Тетяни, за декілька місяців до повномасштабного вторгнення, центру подарували збірку про визначних історичних постатей України. В ній розповідається про письменників й письменниць, художників й художниць, військових.

І цей чоловік, у пропагандистському фільмі, бере цю книжку до рук, та каже: “Я знайшов історію, якої вони навчають в школі! Вони вивчають її замість всесвітньої історії! Це їх єдина книга”, — поділилась директорка.

Жінка підкреслила, що росіяни беруть деяку інформацію, і наповнюють її тим змістом, що їм потрібен.

Республіка Пілігрим антифейк

Фото: дитячий реабілітаційний центр “Республіку Пілігрим”

Це машина, яка працює на цілу фейкову систему! Ця книга дійсно лежала на столі у керівництва. Її нам подарували хлопці, які видавали. Але звісно, що діти в школі вивчали не тільки постатей національно-визвольної боротьби. Це не єдина їхня книга!”, — розповіла Тетяна.

Фейк: “Дітей заставляють рити окопи на передовій”

Ще один фейк про дитячий реабілітаційний центр “Республіка Пілігрим” росія активно поширювала у 2018 році. Він стосується прибирання окопів на берегу Азовського моря.

російські ЗМІ викривили дійсність та почали звинувачувати керівництво дитячого реабілітаційного центру в тому, що вони заставляють дітей копати окопи на передовій. Нібито вихованців змусили фізично допомагати ЗСУ.

Скріншот

Знімки екрана із пропагандистських ЗМІ

Спростування

Так, була така історія. І, на жаль, не тільки російські ЗМІ про це говорили. Наше керівництво було дуже засмучене, що навіть в українських службах таке питання підіймалося. Тому що ми ніколи не вивозили дітей на передову або біля передової”, — поділилась Тетяна.

Жінка пригадала, що вони могли поспілкуватися із військовими, які стояли на блокпостах. Діти дарували їм листівки або випічку, яку самі робили.

Республіка Пілігрим антифейк

Фото: дитячий реабілітаційний центр “Республіку Пілігрим”

А якщо говорити саме про цей випадок, то ця ситуація була ще до повномасштабного вторгнення. Наше керівництво поділилось, що є покинуті окопи. Тому ми вирішили, що можемо допомогти, та почистити ці окопи від бруду, сухостою, трави”, — розповіла директорка.

Зі слів Тетяни, ці окопи були на узбережжі біля Азовського моря. На території між Маріуполем та Бердянськом. Тобто, до повномасштабного вторгнення, це була підконтрольна Україні територія. Там не було передової.

Республіка Пілігрим антифейк

Фото: дитячий реабілітаційний центр “Республіку Пілігрим”

Ми нікого не відволікали від шкільних занять, поїхали після уроків всі разом (весь виховательський склад та діти). Ми поприбирали траву та бруд. Я не знаю, чи знадобилися ці окопи потім. Насправді це навіть не фізична допомога ЗСУ, а більше як самодопомога та бажання відчути причетність. Це було через декілька днів після того, як українців заарештували біля Криму. Їх забрали в полон”, — поділилась директорка.

Жінка наголосила, що ніякої загрози для дітей не було. Для реабілітаційного центру “Республіка Пілігрим” безпека та захист дітей — це пріоритет номер один.

Республіка Пілігрим антифейк

Фото: дитячий реабілітаційний центр “Республіку Пілігрим”

Ми навіть у 2014 році евакуювалися із дітьми із Маріуполя. Тому це фейк, ми нікого не заставляли рити окопи на передовій”, — резюмувала Тетяна.

***

В розмові зі Східним Варіантом Тетяна згадала щемливі історії своїх вихованців й вихованок із Республіки Пілігрим”. Наприклад, коли діти випускались із центру та створювали власні родини.

Історія вихованця Андрія

Тетяна пригадала історію про одного із найперших вихованців реабілітаційного центру.

Андрій Дудін закінчив музичну консерваторію в Донецьку до 2014 року. Чудовий хлопець, який зараз вже має власну родину. Проте його історія почалась із життя на вулиці та важкої наркотичної залежності”, — поділилась директорка.

Республіка Пілігрим антифейк

Андрій Дудін. Фото: РІСУ

Жінка розповіла, що мати Андрія — артистка цирку з алкогольною залежністю. Андрій разом зі старшим братом опинилися на вулиці. Там він познайомився з наркотичними речовинами. Вони займались грабіжництвом та потрапляли в складні ситуації із поліцією.

Коли Андрію було 12 років, він потрапив до нашого центру. Хлопець захотів змінити своє життя та ситуацію в родині. Його мати погодилась на реабілітацію, і її останній рік був світлий, сповнений надії. Перед її смертю вони були дуже близькі з Андрієм”, — пригадала Тетяна.

Зі слів директори, в музичній консерваторії Андрій зустрів дівчину, вони побралися, і зараз у них вже двоє дітей. Хлопець продовжує спілкуватися із Республікою Пілігрим”. До повномасштабного вторгнення він приїжджав до центру із музичними концертами.

Історія вихованки Тетяни

Також Тетяна розповіла історію про вихованку із Горлівки.

Дівчинка потрапила до центру у 2014 році. Після окупації Горлівки, вони із мамою переїхали до Маріуполя. Тетянка тоді ще була маленька, 5 клас. Її мама мала алкогольну залежність, та був момент, коли вона потрапила до лікарні із венеричною хворобою. І дитина опинилась зовсім одна, тому потрапила до нашого центру”, — поділилась директорка.

Республіка Пілігрим антифейк

Ілюстративне фото. Фото: дитячий реабілітаційний центр “Республіку Пілігрим”

Зі слів жінки, за рік до повномасштабного вторгнення, мати Тетяни вирішила повернутися в окуповану Горлівку.

Ми пояснювали, що це неможливо, зараз йде війна. І наша вихованка вже була достатньо дорослою, щоб відмовитися їхати разом з матір'ю на окуповану росією територію”, — розповіла директорка.

Зі слів жінки, мати не доїхала до Горлівки, та залишилась у Донецьку. А Тетяна вступила в університет, де й зараз навчається дистанційно.

Вона познайомилася із родиною із Нідерландів, куди поїхала на різдвяні канікули перед початком повномасштабного вторгнення. Вона продовжує там мешкати, навчається та перебуває у безпеці”, — поділилась Тетяна.

***

Отже, російські ЗМІ ще у 2018 році почали поширювати фейкові новини про дитячий реабілітаційний центр “Республіку Пілігрим”. Проте їхні заяви будуються на викривленні дійсності, вириванні фраз із контексту та домислах.

Наприклад, як вони заявили, що книжка з українськими постатями — це єдина книга, яку діти вивчають. Зі слів директорки центру, у дітей насичене освітнє життя: вони відвідують різноманітні гуртки та школу.

Вгору