"Армія відновлення": як вона працює та як допомагає Донеччині

Джерело:  v-variant.com.ua  /  12:27, 23 Травня 2024

Гострим стоїть питання відновлення регіону, який щоденно обстрілює ворог, що приводить до значних руйнувань

Повномасштабне вторгнення росії вкрай негативно вплинуло на ситуацію з безробіттям на Донеччині. Тисячі людей евакуювалися, частина підприємств зачинилася, інша частина — виїхала до більш безпечних регіонів. Гострим стоїть питання відновлення регіону, який щоденно обстрілює ворог, що приводить до значних руйнувань. Щоб розв’язати обидві проблеми, держава запустила програму «Армія відновлення».

Східний Варіант розповідає, як вона працює та яку користь приносить мешканцям Донеччини.

Понад 5 тисяч безробітних у Донецькій області

Через активні бойові дії з Донеччини виїхало багато людей. Якщо до 2022 року тут проживало близько 2 мільйонів людей, то зараз — близько пів мільйона. Це число постійно зменшується, адже люди продовжують виїжджати до більш безпечних регіонів України через загострення бойових дій. Але все одно в області залишається багато мешканців, які потребують роботи та заробітної плати.

Разом із цим змінюється ситуація на ринку праці регіону. Масштабні підприємства зменшуються свої потужності, деякі бізнеси були зруйновані, інші — виїжджають за межі області в пошуках безпечних умов для роботи. Відповідно, стає менше місць, де люди могли б працювати.

Станом на березень 2024 року на обліку Донецького обласного центру зайнятості стояло понад 5 тисяч осіб, які мали статус «безробітного». На цей час на Донеччині проживає приблизно 500 тисяч осіб. Для порівняння, у січні 2022 року, коли в регіоні проживало майже 2 мільйони осіб, статус безробітного мали 9,5 тисяч людей.

В Донецькій області спостерігається тенденція збільшення кількості вакансій, які роботодавці пропонують обласному центру зайнятості.

«Після повномасштабного вторгнення було зменшення кількості вакансій від роботодавців, але зараз спостерігаємо динаміку зростання. За минулий рік ми отримали 12,2 тисячі вакансій від 2,4 тисячі роботодавців. За перші місяці цього року майже 1000 роботодавців повідомили службі зайнятості про наявні вакансії. Середня зарплата — майже 13 тисяч гривень», — розповідає начальник управління реалізації політики зайнятості Донецького обласного центру зайнятості Олег Климович.

Катастрофічні руйнування та щоденні обстріли

Водночас Донецька область щоденно страждає від російських обстрілів. За два роки повномасштабної війни на Донеччині було зруйновано понад 110 тисяч будинків, сотні шкіл, лікарень та дитячих садочків. Число збільшується кожного дня через активні бойові дії.

армія відновлення донеччина_03

Зруйнована домівка у Великій Новосілці. Фото: Східний Варіант

В області залишається майже пів мільйона людей, які потребують допомоги. Особливо на прифронтових та деокупованих територіях, де погані умови для проживання.

Міські громади на Донеччині також потребують допомоги: прийняти та розвантажити гуманітарну допомогу, ліквідувати наслідки обстрілів, відновити будинки, підтримати роботу критичної інфраструктури. І для того, щоб вирішити проблеми відновлення та працевлаштування безробітних, восени 2022 року в Україні запрацювала державна програма «Армія відновлення».

Що таке «Армія відновлення»

«Армія відновлення» — це можливість для людей, які втратили джерела доходу, отримати тимчасове працевлаштування та дохід, а також узяти участь у відбудові країни.

армія відновлення донеччина

Іншими словами, це суспільно-корисні роботи під час дії воєнного стану.

«Завдяки цій програмі безробітні отримують хай тимчасову, але роботу, за яку платять. Таким чином, мешканці Донеччини зможуть зробити свій внесок у відновлення та відбудову як громади, так і всієї країни. Такі суспільно-корисні роботи сприяють відновленню області під час повномасштабної війни», — розповідає директорка Донецького обласного центру зайнятості Валентина Рибалко.

У середньому, тимчасові суспільно-корисні роботи можуть тривати 3–4 тижні, але бувають випадки, коли люди працювали й довше, каже Валентина Рибалко. Зарплата працівників фінансується Фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Серед видів суспільно-корисних робіт можуть бути:

  • розбір завалів та відновлення будинків, пошкоджених у результаті бойових дій;
  • заготівля дров для військових та населення;
  • розвантаження, фасування та доставка гуманітарної допомоги;
  • укріплення дамб;
  • розчищення автомобільних доріг від завалів;
  • допомога за доглядом за пораненими військовослужбовцями в медичних закладах;
  • плетіння маскувальних сіток;
  • надання допомоги внутрішньо переміщеним особам, людям з інвалідністю, людям літнього віку.

армія відновлення донеччина

Суспільно-корисні роботи на Донеччині. Фото: Донецька обласна служба зайнятості

Однак, перелік робіт може відрізнятися в регіонах чи містах. Адже потреби різні та в кожної військової адміністрації є свій перелік найбільш затребуваних робіт.

За півтора року роботи «Армії відновлення» в усій країні було видано майже 102 тисячі направлень для участі тимчасово безробітних українців у суспільно-корисних роботах із відбудови країни. Донецька область є однією з найбільш активних у проєкті: з початку роботи програми Донецьким обласним центром зайнятості було видано 12800 направлень.

Для виконання робіт із людиною укладається строковий трудовий договір. Тому на працівника, нехай і тимчасових робіт, поширюються вимоги та гарантії у сфері охорони праці та загальнообов’язкового державного страхування. Тобто відпрацьований час на таких роботах піде в трудовий стаж. Розмір заробітної плати за суспільно-корисні роботи не може бути нижчим від розміру мінімальної заробітної плати, яка станом на зараз дорівнює 8 тисячам гривень.

Допомогти людям та отримати постійну роботу

Підприємствам, які долучилися до програми, також вигідна така співпраця. Адже вони можуть отримати потрібних працівників та працівниць, заробітну плату яким забезпечить Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Безумовно, що програма “Армія відновлення” несе позитивні наслідки для Донеччини. Тільки в Покровській територіальній громаді за минулий рік було розвантажено понад 500 тонн гуманітарної допомоги учасниками програми.

«Програма є дієвою. Завдяки «Армії відновлення» безробітні можуть працювати, отримувати зарплату та робити свій внесок у відновлення громади та країни. Також вони можуть зарекомендувати себе перед роботодавцями, які після цього зможуть запропонувати їм постійне працевлаштування. Уже понад 300 осіб у Донецькій області отримали таким чином постійну роботу», — розповідає Олег Климович.

армія відновлення донеччина

Суспільно-корисні роботи на Донеччині. Фото: Донецька обласна служба зайнятості

Зараз до «Армії відновлення» можуть долучитися не лише безробітні, а і внутрішньо переміщені особи. Для них заробітні плати в суспільно-корисних роботах також покриватимуться Фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Як долучитися до програми?

Донецький обласний центр зайнятості під час повномасштабної війни працює дистанційно. Зареєструватися, як безробітний, мешканець або мешканка можуть за допомогою сервісу «Дія», обравши сервіс «Допомога по безробіттю». Там є функції «Отримати статус безробітного» або «Скасувати статус безробітного».

армія відновлення донеччина

Скріншот з «Дії»

Також можна звернутися до обласного центру зайнятості за контактами, які вказані наприкінці тексту. Фахівці з’ясують усі потреби громадянина чи громадянки та пояснять наступні дії щодо можливого працевлаштування. Людині можуть запропонувати як постійне місце, так і тимчасові суспільно-корисні роботи.

Куди звернутися, якщо є питання?

Якщо у вас залишились питання щодо програми “Армія відновлення”, звертайтеся до найближчого центру зайнятості.

Безплатна телефонна лінія Донецької обласної служби зайнятості: 0 800 33 61 67.

Вгору